
Inowrocław
"Inowrocław jest miastem, które łączy walory turystyczno-przyrodnicze oraz historyczne i kulturalne. Można tu aktywnie wypoczywać, uczestniczyć w szerokiej gamie imprez kulturalno-rozrywkowych, cieszyć się zielenią Solanek i podziwiać zabytki" - zaprasza Urząd Miasta Inowrocław.
Oto nasze propozycje na majówkę w Kujawsko-Pomorskiem. Zdjęcia >>>>

Pałac w Lubostroniu
W Lubostroniu koło Łabiszyna (pow. żniński) znajduje się jedna z najwspanialszych polskich rezydencji w stylu klasycystycznym. Powstał na początku XIX. Wspaniała budowla ma wysunięty 8-kolumnowy portyk poprzedzony efektownymi schodami. Głowice i bazy kolumn miały zostać wykorzystane przy budowie planowanego, a niezrealizowanego dawniej w Warszawie Kościoła Opatrzności Bożej. Kopuła pałacu zwieńczona jest postacią Atlasa, podtrzymującego ziemski glob. Przy pałacu znajduje się odrestaurowana XVIII-wieczna oficyna, mieszcząca pokoje hotelowe oraz dawna wozownia i stajnia, gdzie dziś mieści się restaurację "Pałacowa". Pałac otoczony jest 36-hektarowym parkiem w stylu angielskim z rzadkim drzewostanem, który - niestety - bardzo ucierpiał podczas nawałnicy w 2017 r.
Oto nasze propozycje na majówkę w Kujawsko-Pomorskiem. Zdjęcia >>>>

Zamek Bierzgłowski, gmina Łubianka, powiat toruński
W Toruniu mamy ścieżki rowerowe przez całe miasto, by znaleźć się na ścieżce rowerowej prowadzącej do Unisławia. Pokonuję tą ścieżką ok 10 km i odbijam ze ścieżki w lewo (widać tablicę Zamek Bierzgłowski), przejeżdżając normalna drogą ok 1,5 km dojeżdżam do miejscowości o nazwie Zamek Bierzgłowski i widzę już wieżę wjazdową do zamku. Długie trwanie zamku w służbie różnych instytucji przyczyniło się do znacznego przekształcenia jego wyglądu, zwłaszcza po licznych pożarach, które wyjątkowo często nękały te szacowne mury. Najcenniejsza jest nie jednak bryła zamku głównego, lecz skromna brama prowadząca na jego dziedziniec z przedzamcza, dawniej poprzedzona szeroką fosą. W arkadzie nad otworem bramnym zachowała się mocno zniszczona kompozycja z ceramicznych płaskorzeźb, przedstawiających rycerza na koniu i dwóch pieszych, uzbrojonych we włócznie i miecz. Jest to prawdopodobnie najstarsza, bo pochodząca jeszcze z przełomu XIII i XIV wieku rzeźba, która powstała na terenie dawnego państwa zakonnego.
Oto nasze propozycje na majówkę w Kujawsko-Pomorskiem. Zdjęcia >>>>

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy
Zabytkowa wyspa rzeczna w rejonie staromiejskim Bydgoszczy, o powierzchni ok. 6,5 ha, mieszcząca obiekty kulturalne i rekreacyjne, otoczona bulwarami i urządzeniami hydrotechnicznymi. Wyspa otrzymała w 2012 roku Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną
Oto nasze propozycje na majówkę w Kujawsko-Pomorskiem. Zdjęcia >>>>