
W 2023 roku warto spoglądać w niebo! Zjawiska na niebie zachwycają, wzbudzają emocje, czasem wręcz niepokoją.
Na obserwatorów czekają liczne zachwycające zjawiska astronomiczne. Będą to zarówno zjawiska okresowe, jak i zjawiska niespodziewane. Wszystkie one są chętnie obserwowane przez ludzi na całym świecie. Część zjawisk astronomicznych jest cykliczna, niektóre powtarzają się co roku a nawet częściej. Są jednak takie zjawiska, które można obserwować wyjątkowo rzadko - raz na kilkadziesiąt, kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat!
Jakie ciekawe zjawiska astronomiczne zobaczymy w 2023 roku? Które spektakle na niebie będą widoczne dla obserwatorów z Polski? Zobacz w naszej galerii niesamowite zjawiska, które zobaczymy w 2023 roku >>>>>

Kometa, która ostatni raz pojawiła się na nocnym niebie podczas epoki lodowcowej, będzie ponownie widoczna w lutym 2023 roku. Powrót obiektu nazwanego C/2022 E3 (ZTF) został zapowiedziany w oświadczeniu NASA. Kometa oznaczona przez NASA jako C/2022 E3 (ZTF), okrąża Słońce co 50 tys. lat. Zgodnie z zapowiedzią agencji kosmicznej ten niespotykany obiekt ponownie rozświetli niebo 1 lutego 2023 roku w odległości ok. 44 milionów km od Ziemi. Według NASA istnieją spore szanse, że kometa będzie widoczna gołym okiem już w połowie lub pod koniec stycznia.

Asteroida 2022 AE1 w 2023 roku minie Ziemię. Obecnie wiadomo, że 4 lipca 2023 roku asteroida przemknie obok Ziemi w odległości około dziesięciu milionów kilometrów.

ZAĆMIENIE SŁOŃCA 2023
Zaćmienie Słońca 2023
W 2023 roku na kuli ziemskiej wystąpią dwa zaćmienia Słońca:
- 20 kwietnia - hybrydowe zaćmienie Słońca (Ocean Indyjski, Australia),
- 14 października (płn. Pacyfik, część USA, Ameryka Środkowa)