Przybywa nie tylko zajętych miejsc na cmentarzach, ale też cmentarzy w regionie. Na koniec 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim było ich 1169. Większość (994, czyli 85 procent spośród wszystkich) znajduje się na wsiach, a 175 w miastach. Tak wskazuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy w nowym opracowaniu. Mamy na naszym terenie o 13 cmentarzy więcej niż rok wcześniej i o 98 więcej niż w 2012 roku.
Spoglądając na lokalizację cmentarzy w województwie, najwięcej, bo 150, jest ich w powiecie bydgoskim. Dalej znalazł się powiat świecki – 141 cmentarzy, w którym przybyło najwięcej (9) cmentarzy wśród wszystkich powiatów i miastach na prawach powiatu naszego województwa.
Statystycy wzięli pod lupę też wielkość cmentarzy. Patrząc na średnią powierzchnię jednego cmentarza, przodują duże miasta, a "zwycięża" Włocławek, w którym ta powierzchnia wynosi 11,7 hektarów. W Toruniu cmentarz zajmuje przeciętnie 5,3 ha, natomiast w Bydgoszczy – 5,2. Najmniejsze cmentarze (po 0,2 ha) są zlokalizowane w Osiu i Świekatowie (obie miejscowości w pow. świeckim) oraz w Dąbrowie Biskupiej (pow. inowrocławski).
Średnia powierzchnia cmentarza w naszym regionie wynosi 0,8 ha. Pod tym względem ulokowaliśmy się na 14. miejscu wśród 16 województw.
Naszych cmentarzy jest jednak nie tylko więcej, ale i się powiększają.
Według stanu na koniec grudnia zeszłego roku, powierzchnia cmentarzy w województwie kujawsko-pomorskim wyniosła 962,7 ha informuje Michał Cabański z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych. - Była o 2,3 proc. większa niż w 2021 roku i o 5 proc. większa niż w 2012.
