Więcej o pracach związanych z modernizacją i jej kosztach pisaliśmy tutaj:
Na spotkanie przyjechali przedstawiciele wykonawcy i podwykonawców, posłowie oraz samorządowcy. Byli też pracownicy spółki WiK w Żninie, którzy na co dzień pracują w tym obiekcie. Był także obecny Edward Smętek, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej WiK, który w 1985 roku jako dyrektor ds. produkcji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przejmował żnińską oczyszczalnię od wykonawcy.
- Jest to wielki dzień dla spółki, miasta i gminy Żnin. Uruchamiamy symbolicznie dziś oczyszczalnię ścieków, która była zbudowana w 1985 roku. To duży sukces. Jest on tym większy, że przed realizacją i w jej trakcie pojawiły się różne problemy. W latach 2016 - 2019 były osoby, które kwestionowały zasadność prowadzenia inwestycji, jej zakres rzeczowi i finansowy. Później pojawiły się problemy z finansowaniem, bo rok 2018 charakteryzował się istotnym zwiększeniem kosztów na rynku budowlanym. Trzeba było podejmować trudne decyzje związane z ograniczeniem zakresu rzeczowego planowanej inwestycji. Udało się zdecydowaną większość planu zreealizować. Musieliśmy ograniczyć renowacje zieleni i dróg - powiedział m.in. Jerzy Mączko, prezes WiK w Żninie i podziękował tym, którzy przyczynili się i wykonali tę inwestycję.
- Mamy dzisiaj nowoczesną oczyszczalnię, co do której nie musimy już drżeć, że będziemy karani za ponadnormatywne ścieki. Dziś wpłynęły decyzje z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nakładające kary na przedsiębiorstwo WiK za odprowadzenie ścieków w latach 2018 - 2019 na kwotę 2,5 miln. zł. Oczywiście będą one umorzone, zaliczone na poczet tej inwestycji. Proszę zobaczyć, co by się działo gdybyśmy nie zrealizowali tej inwestycji - dodał Jerzy Mączko.
Głos zabrali także goście, którzy przyjechali do oczyszczalni ścieków w Żninie.
- Od dziś możemy powiedzieć, że pracownicy oczyszczalni rozpoczynają prace w nowoczesnym przedsiębiorstwie, a dodatkowo można powiedzieć, że ta nowoczesna, zmodernizowana firma będzie na lata gwarantowała bezpieczeństwo ekologiczne tej gminy - powiedział burmistrz Robert Luchowski. Przypomniał także, że ta inwestycja jest największą w gminie Żnin (kosztowała ponad 30 mln. zł).
- Przede wszystkim jestem tutaj aby państwu pogratulować tej determinacji, konsekwencji, tego, że udało się tą inwestycję przeprowadzić - powiedział Łukasz Schreiber, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
- To jest inwestycja bliska mieszkańcom. Na tym na bardzo zależy, aby wszystkie inwestycje, które są strategiczne z punktu widzenia samorządów i mieszkańców wspierać i pomagać - powiedziała Ewa Kozanecka, poseł PiS.
Wypowiedzieli się także inni goście:Krzysztof Lewandowski z firmy Husar Budownictwo Inżynieryjne we Włocławku, przewodniczący komisji ochrony środowiska Rady Miejskiej w Żninie Piotr Ostrowski, oraz Piotr Dąbrowski, przewodniczący związku zawodowego przy WiK. Odczytano listy od wojewody Mikołaja Bogdanowicza oraz Ewy Kamieńskiej z departamentu ochrony w wód Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Całość zakończyła się przecięciem wstęgi przez: prezesa Jerzego Mączko, burmistrza Roberta Luchowskiego, ministra Łukasza Schreibera, poseł Ewę Kozanecką, radnego Piotra Ostrowskiego, prezesa Krzysztofa Lewandowskiego i kierownika Andrzeja Daszkowskiego.
Po zakończeniu części oficjalnej po zmodernizowanej oczyszczalni oprowadził gości Andrzej Daszkowski, kierownik odpowiedzialny za oczyszczalnię.
