https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Otwórzmy kopalnię pod Inowrocławiem!

(dan)
- Inowrocławska kopalnia była jedną z najpiękniejszych na świecie. Pewne jest to, że z jej zatopieniem straciliśmy jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie dała nam przyroda, coś urzekającego różnorodnością barw i kształtów - wspomina Bronisław Majewski
- Inowrocławska kopalnia była jedną z najpiękniejszych na świecie. Pewne jest to, że z jej zatopieniem straciliśmy jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie dała nam przyroda, coś urzekającego różnorodnością barw i kształtów - wspomina Bronisław Majewski Archiwum Bronisława Majewskiego
- Bezpośrednia kontrola tych wyrobisk przez człowieka gwarantowałaby większe bezpieczeństwo dla miasta i jego mieszkańców - wyznaje Bronisław Majewski. Wraca do tematu uruchomienia kopalni.

Nasze artykuły dotyczące zagrożeń związanych z kopalnią soli znajdującą się pod miastem, zaniepokoiły również Bronisława Majewskiego, regionalistę, znawca tematyki górnictwa solnego z Inowrocławia

- Wynika z nich, że dzisiaj nikt nie wie, co naprawdę dzieje się w podziemiach inowrocławskiej kopalni soli. Jak wykazują materiały NIK-u, obecnie systematycznie wzrasta wypiętrzenie ziemi w rejonie rynku, coraz więcej budynków zaczyna pękać, co nie było tak widoczne w czasie eksploatacji kopalni - wyznaje Bronisław Majewski.

Jego zdaniem, przyczynić się do tego mogły puste przestrzenie w kopalni, które powstały w skutek zalania jej tylko ługami posodowymi, a nie pełną solanką. Niewykluczone również, że solanka w sposób naturalny odpłynęła ze szczelin.

- Jeśli tak jest, to bezpośrednia kontrola tych wyrobisk przez człowieka gwarantowałaby większe bezpieczeństwo dla miasta i jego mieszkańców - przekonuje.

Rozpoczęcie prac mających doprowadzić do uruchomienia podziemi kopalni do celów zdrowotnych i turystycznych mogłoby rozwiać niektóre wątpliwości. Bronisław Majewski znalazł się w gronie osób promujących tę ideę.

Czytaj: Rewitalizacja kopalni - wielki projekt, który może zmienić Inowrocław

- Inowrocławska kopalnia była jedną z najpiękniejszych na świecie. Pewne jest to, że z jej zatopieniem straciliśmy jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie dała nam przyroda, coś urzekającego różnorodnością barw i kształtów - wspomina.

Przypomina, iż w latach 70. XX wieku w podziemnych komnatach odbywało się wiele imprez rozrywkowych i kulturalnych, które jednorazowo gromadziły nawet 500 gości.

- Przypominam, że inowrocławskie podziemia były unikatem na skalę światową. Piękno inowrocławskiej kopalni soli stworzyła natura, Wieliczkę - tylko człowiek. Dziś, kiedy padają lub ograniczają swoją działalność największe zakłady pracy w Inowrocławiu, potrzebny jest nam ogromny impuls, aby miasto stopniowo nie wymierało - wyznaje.

Czytaj: Bajeczne wnętrza zalanej przed laty kopalni soli w Inowrocławiu znów ożyją?

Przekonuje, że ponowne uruchomienie kopalni ten impuls miastu mogłoby dać.

- Oczywiście miasto jest zbyt słabe na realizację tak dużego zadania, dlatego beneficjentem tego powinien być Urząd Marszałkowski. Gdyby udało się wysiłkiem całego województwa zrealizować ten pomysł, stworzyłoby to wiele miejsc pracy, ale także przyciągnęłoby rzesze turystów z kraju i zagranicy. Myślę, że na tak ciekawy cel środki z Unii Europejskiej byłyby bardzo duże - przekonuje.

Wiadomości z Inowrocławia

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A skąd Ty takie newsy masz, że trzeba było ją zalać? Mozna było części nie zalewać i udostępnić ją turystom, ale ówczesny zarząd wszytsko robił tak, aby tanim kosztem pozbyć się problemu i za wszytskie swoje "osiągnięcia" przyznwać sobie premie...a potem miał problem z NIKiem.
K
K
rozumiem, że wszyscy łacznie z Panem Majewskim są geologami i geodetami? Pan Majewski nie wie o czym mówi. Kopalnie trzeba było zalać, inaczej Inowroclawia by dzisiaj nie było. A otwarcie kopalni? Ja też z chęcią bym ja zobaczyła... ale czasami trzeba wspomnieniom dać pozostać być wspomnieniami...
G
Gość
Rozumiem, ze chce Pan kijkiem sprawdzić poziom wód?Jakie ma Pan pojęcie o "otwieraniu" kopalni?/kopalnia to ziemianka na wiosnę?
Poważnie, mto powiem Panu tak:
zamiast teraz tragizować na temat urody kopalni ( rzeczywiście sto razy piekniejszej od Wieliczki), trzeba było w odpowiednim czasie powiedzieć stanowcze nie!!!!!! (dla zalania )

I co by to "stanowcze nie" dało? NIC!
j
jeny
Rozumiem, ze chce Pan kijkiem sprawdzić poziom wód?Jakie ma Pan pojęcie o "otwieraniu" kopalni?/kopalnia to ziemianka na wiosnę?
Poważnie, mto powiem Panu tak:
zamiast teraz tragizować na temat urody kopalni ( rzeczywiście sto razy piekniejszej od Wieliczki), trzeba było w odpowiednim czasie powiedzieć stanowcze nie!!!!!! (dla zalania )
G
Gość
jaka stabilność, jeśli z roku na rok tereny nad kopalnią są coraz wyżej? czy można jeszcze mówić o geologicznej stabilności?
i
inianin
To byloby piekne, ale nie mozna ryzykowac naruszajac osiagnieta stabilnosc. Jesli kiedys zamknieto Dzina w butelce, to nie wolno wyciagac korka do cholery!
G
Gość
nie dałoby się tego jakoś sprywatyzować? sprzedać?
p
pospolitrus
Srurutututu, czy Pan Bronisław Majewski zdaje sobie sprawę ile lat może zająć rewitalizacja terenu kopalni pod działalność turystyczną :?: To nie jest tak, że pstryknie się palcami i samo się zrobi...

Idea piękna aczkolwiek wymagająca samozaparcia miasta, zarówno pod względem finansowym jak i czasowym. Potrzebne środki mogą iść w dziesiątki milionów złotych i kilkanaście lat zapewne by zajęło przywrócenie kopalni i jej korytarzy/hal do użytku.

Jestem ciekaw, czy coś z tego wyjdzie. W internecie są filmy ukazujące piękno podziemnego Inowrocławia. Polecam wszystkim poszukać i obejrzeć je .
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska