Otylia Jędrzejczak w finale

wopi
Polka awansowała do finału z czwartym wynikiem półfinałów - 2.06,78. Najszybsza była Chinka Zige Liu - 2.06,25.

To jej najlepszy start w Pekinie.
To także pierwszy finał Jędrzejczak na igrzyskach w Pekinie. Wcześniej odpadła w eliminacjach 100m stylem motylkowym i 400m zmiennym.

Jędrzejczak zaczęła wolniej niż rywalki. Po pierwszych 50m była piąta, po 100m czwarta, ale w drugiej części dystansu włączyła drugi bieg i rzutem na taśmę wyprzedziła Japonkę Yuko Nakanishi i zajęła trzecie miejsce. Na nawiązanie walki z Jessicą Schipper i Zige Liu nie miała szans.
Michael Phelps zdobył dziś swój czwarty i piąty złoty medal w Pekinie. To już 10 i 11 jego złoto na igrzyskach! Tym samym ustanowił absolutny rekord - jest jedynym sportowcem, który ma na koncie aż tyle złotych medali Igrzysk Olimpijskich.

W pierwszym swym środowym wyścigu Phelps był najlepszy w finale 200m stylem motylkowym. Osiągnął 1:52,03 i pobił swój dotychczasowy rekord świata o 0,06 s.

Drugie dzisiejsze złoto Phelps zdobył w sztafecie 4x200 zmiennym. Amerykanie pobili rekord świata i schodząc pierwszy raz w historii tej konkurencji poniżej siedmiu minut - 6:58,56.