Rada Ministrów przyjęła opracowany przez MG dokument "Raport określający cele w zakresie udziału energii elektrycznej wytwarzanej w odnawialnych źródłach energii".
Raport wskazuje na główne cele realizacji zobowiązań Polski zawartych w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.
15 proc. energii z OZE
Zgodnie z przepisami unijnymi, udział energii pochodzącej z OZE (Odnawialne źródła energii) w bilansie energii finalnej w 2020 r. ma wynieść dla Polski 15 proc. - Systematycznie zwiększamy produkcję energii elektrycznej ze źródeł wykorzystujących energię biomasy i wiatru - powiedział wicepremier Pawlak. - Przyczynia się do tego także mechanizm tzw. "zielonych certyfikatów", który stworzył korzystne warunki dla inwestycji w odnawialne źródła energii - dodał.
Zdaniem szefa resortu gospodarki mechanizm ten sprzyja optymalnemu rozwojowi OZE i konkurencji w tej dziedzinie. - Rozdzielając świadectwa pochodzenia energii elektrycznej wytworzonej ze źródeł odnawialnych, umożliwiliśmy obrót nimi na giełdzie - wyjaśnił wicepremier Pawlak.
Energiczne ulgi
- Chcemy zachęcić przedsiębiorców do wykorzystywania OZE, dlatego o 50 proc. obniżyliśmy koszty przyłączenia do sieci źródeł odnawialnych - powiedział wicepremier Pawlak. - Zwolniliśmy także przedsiębiorstwa energetyczne wytwarzające energię elektryczną z OZE o mocy poniżej 5 MW z opłat za udzielenie koncesji oraz związanych z uzyskaniem i rejestracją świadectw pochodzenia - dodał. W opinii wicepremiera Waldemara Pawlaka bardzo istotnym elementem wsparcia jest również zwolnienie z podatku akcyzowego energii wytworzonej z OZE.