
Rozpoznanie, czy naszemu pupilowi coś dolega bywa nieraz bardzo trudne. Nie zawsze bowiem źródło bólu zwierzęcia jest widoczne gołym okiem, a pies nie jest w stanie nas poinformować o swoim cierpieniu. Na szczęście istnieją pewne symptomy, na podstawie których możemy rozpoznać, że nasz przyjaciel choruje. Szczegóły na kolejnych slajdach galerii.

Ospałość i zmęczenie
Jeżeli nasz pupil był wcześniej bardzo wesoły i aktywny, a nagle, w przeciągu kilku dni stał się ospały i zmęczony, może to oznaczać, że zaczyna chorować lub ma jakieś obrażenia wewnętrzne. Oczywiście nie zawsze tak jest, wraz z wiekiem, możliwości fizyczne każdego czworonoga spadają. Niepokój powinny wzbudzić nagłe zmiany w zachowaniu.

Zbyt rzadkie lub częste oddawanie moczu
To drugie zapewne zauważymy od razu, jednak zbyt rzadkie oddawanie moczu u psa może nam umknąć. Zburzenia w częstotliwości oddawania moczu mogą świadczyć o zapaleniu pęcherza, ale również poważniejszych schorzeniach, takich jak choroby nerek czy cukrzycy.

Mętne spojrzenie, ropne wypływy z oczu
Wypływy śluzowe są normą, ma je większość ssaków, jednakże jeżeli zauważymy u psa wypływy ropne, a dodatkowo jego wzrok będzie mętny i nieobecny, należy zacząć się martwić. Ropiejące oczy u psa mogą być objawem alergii lub wielu groźnych chorób, takich jak jaskra czy zapalenie spojówek. Mętne spojrzenie często świadczy o gorączce.