- Odpowiedzieliśmy na prośbę z Torunia, przyjęliśmy pięciu pacjentów ewakuowanych z oddziału neurologii szpitala na Bielanach - mówi Tomasz Ławrynowicz, prezes Nowego Szpitala w Świeciu.
Możliwości leczenia pacjentów po udarach w szpitalu w Świeciu nie odbiegają od tych, które mają placówki specjalistyczne. - Wykonujemy zabiegi plazmaferezy, stosowane przy infekcjach neurologicznych i robimy to na własnym sprzęcie - zaznacza Tomasz Ławrynowicz. To rzadkość w szpitalach powiatowych. Nowy Szpital w Świeciu wyróżnia się też zabiegami trombolity-cznymi stosowanymi u pacjentów z początkowymi objawami udaru mózgu. - Mamy najwyższy odsetek tych zabiegów w województwie - podkreśla prezes.
Tromboliza pozwala uniknąć trwałych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, do których może dojść po udarze. - Można ją wykonać w pierwszych godzinach udaru, dlatego trzeba spieszyć się do nas, jeśli ktoś odczuwa drętwienie ciała, zaburzenia widzenia i mowy, zawroty głowy - wylicza Ławrynowicz.
Warto wiedzieć, że pacjenci Nowego Szpitala w Świeciu mają zagwarantowaną rehabilitację wczesnoudarową w tej lecznicy i że w ostatnim kwartale bieżącego roku w Świeciu ruszy pracownia rezonansu magnetycznego.