Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PAH zaprasza uczniów do udziału w programie Szkoła Humanitarna

JM
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne E. Szewczyk
Refleksyjny Klub Online, warsztaty i szkolenia wyjazdowe – to elementy, które złożą się na program Szkoły Humanitarnej organizowanej przez PAH. Rekrutacja trwa do 27 sierpnia.

Jakie są najważniejsze globalne wyzwania? Czy to jak media pokazują świat odpowiada rzeczywistości? Jaki wpływ mają nasze codzienne wybory na życie ludzi w innych częściach globu? Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na świat z innej perspektywy? Między innymi odpowiedzi na powyższe pytania szukać będą uczestnicy kolejnej edycji Szkoły Humanitarnej. Do tej pory, od 2002 roku, program realizowano już w 241 szkołach. Tym razem Polska Akcja Humanitarna zaprosiła do udziału szkoły ponadpodstawowe z pięciu województw, w tym również z kujawsko-pomorskiego.

- Edukacja globalna – motor napędzający Szkołę Humanitarną, to szansa na zmianę perspektywy, poszukiwanie przyczyn i konsekwencji różnych zjawisk – mówi Kalina Kabat, koordynatorka projektu. - Program pozwala zmienić spojrzenie na świat, daje szerszy ogląd rzeczywistości. Osoby uczestniczące stawiają sobie pytania, na które zazwyczaj nie ma jednoznacznych odpowiedzi.

Bella Skyway Festival 2019 [zdjęcia]

W ramach Szkoły Humanitarnej, tak jak w poprzednich latach, działać będzie Refleksyjny Klub Online oparty na wymianie mailowej między trenerami a uczniami i uczennicami. Jak informuje PAH, w ubiegłym roku szkolnym młodzież uczestniczyła m.in. w webinarium poświęconym problemowi rasizmu, które poprowadził ciemnoskóry Polak, Bumi Philips.
Zaplanowano także warsztaty i szkolenia wyjazdowe, które poprowadzą trenerzy i trenerki z PAH. Uczestnicy poznają globalne problemy nie tylko od strony teoretycznej, ale także poprzez różne aktywności, np. gry i eksperymenty. W najbliższej edycji programu uczniowie przeprowadzą w swoich szkołach wielkoformatową grę edukacyjną „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu” i zorganizują noc filmową.

Polska Akcja Humanitarna zaznacza, że Szkoła Humanitarna jest szansą na rozwój nie tylko dla młodzieży, lecz także dla nauczycieli i wychowawców klas, którzy wraz z nimi wspólnie będą uczestniczyć w webinariach i wyjadą na warsztaty do Torunia i Puszczykowa.
- W tym roku po raz pierwszy nauczyciele i nauczycielki w projekcie będą realizowali osobną ścieżkę, w której w pierwszym semestrze zmierzą się z przeprowadzeniem w swojej szkole konkursu „DNA telefonu”, a w drugim zorganizują World Cafe. To jedna z wielu nowoczesnych metod pracy z młodzieżą i dyskusji, które pozwala poznać Szkoła Humanitarna. PAH oferuje nauczycielom i nauczycielkom też quizy Kahoot oraz karty dyskusji na godziny wychowawcze, które tworzą przemyślany program wychowawczy. W Szkole Humanitarnej spotykają się osoby, którym tematy społeczne nie są obojętne i zależy im na rozwoju oraz aktywizacji młodzieży w tej dziedzinie – informuje Łukasz Bartosik, dyrektor biura PAH w Toruniu.

Rekrutacja do programu, który w nadchodzącym roku szkolnym przeprowadzony zostanie pod hasłem „Myśl krytycznie i działaj!”, trwa do 27 sierpnia. Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska