Jakie są najważniejsze globalne wyzwania? Czy to jak media pokazują świat odpowiada rzeczywistości? Jaki wpływ mają nasze codzienne wybory na życie ludzi w innych częściach globu? Czy jesteśmy w stanie spojrzeć na świat z innej perspektywy? Między innymi odpowiedzi na powyższe pytania szukać będą uczestnicy kolejnej edycji Szkoły Humanitarnej. Do tej pory, od 2002 roku, program realizowano już w 241 szkołach. Tym razem Polska Akcja Humanitarna zaprosiła do udziału szkoły ponadpodstawowe z pięciu województw, w tym również z kujawsko-pomorskiego.
- Edukacja globalna – motor napędzający Szkołę Humanitarną, to szansa na zmianę perspektywy, poszukiwanie przyczyn i konsekwencji różnych zjawisk – mówi Kalina Kabat, koordynatorka projektu. - Program pozwala zmienić spojrzenie na świat, daje szerszy ogląd rzeczywistości. Osoby uczestniczące stawiają sobie pytania, na które zazwyczaj nie ma jednoznacznych odpowiedzi.
Bella Skyway Festival 2019 [zdjęcia]
W ramach Szkoły Humanitarnej, tak jak w poprzednich latach, działać będzie Refleksyjny Klub Online oparty na wymianie mailowej między trenerami a uczniami i uczennicami. Jak informuje PAH, w ubiegłym roku szkolnym młodzież uczestniczyła m.in. w webinarium poświęconym problemowi rasizmu, które poprowadził ciemnoskóry Polak, Bumi Philips.
Zaplanowano także warsztaty i szkolenia wyjazdowe, które poprowadzą trenerzy i trenerki z PAH. Uczestnicy poznają globalne problemy nie tylko od strony teoretycznej, ale także poprzez różne aktywności, np. gry i eksperymenty. W najbliższej edycji programu uczniowie przeprowadzą w swoich szkołach wielkoformatową grę edukacyjną „Reporterzy i reporterki na globalnym Południu” i zorganizują noc filmową.
Polska Akcja Humanitarna zaznacza, że Szkoła Humanitarna jest szansą na rozwój nie tylko dla młodzieży, lecz także dla nauczycieli i wychowawców klas, którzy wraz z nimi wspólnie będą uczestniczyć w webinariach i wyjadą na warsztaty do Torunia i Puszczykowa.
- W tym roku po raz pierwszy nauczyciele i nauczycielki w projekcie będą realizowali osobną ścieżkę, w której w pierwszym semestrze zmierzą się z przeprowadzeniem w swojej szkole konkursu „DNA telefonu”, a w drugim zorganizują World Cafe. To jedna z wielu nowoczesnych metod pracy z młodzieżą i dyskusji, które pozwala poznać Szkoła Humanitarna. PAH oferuje nauczycielom i nauczycielkom też quizy Kahoot oraz karty dyskusji na godziny wychowawcze, które tworzą przemyślany program wychowawczy. W Szkole Humanitarnej spotykają się osoby, którym tematy społeczne nie są obojętne i zależy im na rozwoju oraz aktywizacji młodzieży w tej dziedzinie – informuje Łukasz Bartosik, dyrektor biura PAH w Toruniu.
Rekrutacja do programu, który w nadchodzącym roku szkolnym przeprowadzony zostanie pod hasłem „Myśl krytycznie i działaj!”, trwa do 27 sierpnia. Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie internetowej Polskiej Akcji Humanitarnej.