Zespół powstał w 1978 roku, dzięki inicjatywie pań Marii Wirskiej i Marii Prątnickiej. Nie od razu przyjął nazwę Pakościanie. Stało się to dopiero w 2010 roku. - Chcieliśmy w ten sposób podkreślić swą przynależność do ziemi pakoskiej, do naszych Kujaw - podkreślają jego członkowie.
Pierwsze próby i występy ludowej grupy śpiewaczej odbywały się w klubie "Tęcza". Potem zespół przeniósł się do pakoskiego Ośrodka Kultury.
Propagują kulturę
Główną ideą przyświecającą powołaniu do życia Pakościan było propagowanie kultury i obrzędów kujawskich. Obecnie czyni to 19 osób tworzących zespół. Kujawy sławi nie tylko repertuar, ale również i ubiory. W 2011 roku, dzięki środkom z Unii Europejskiej, które udało się pozyskać Ośrodkowi Kultury i Turystyki zespół otrzymał nowe stroje ludowe wzorowane na tych z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.
Pakościanie uczestniczą w licznych festiwalach i przeglądach zespołów ludowych. Występują m. in. w: Bydgoszczy, Włocławku, Inowrocławiu, Gniewkowie, Konecku, Ciechocinku, Raciążku. Z prezentacji powracają do rodzinnej Pakości nie tylko z nowymi doświadczeniami, ale przede wszystkim z licznymi nagrodami i wyróżnieniami.
- Warto podkreślić, że piosenki zespołu Pakościanie gościły na Ludowej Liście Przebojów Radia PiK. Często zajmowały tam pierwsze miejsce - dodaje Barbara Szatkowska.
Życzyli im wielu sukcesów
Z okazji 35-lecia działalności Pakościan odbyła się jubileuszowa uroczystość. W jej trakcie zespołowi wręczono nadaną przez ministra kultury odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. O takie wyróżnienie wnioskował Wiesław Kończal, burmistrz Pakości. - Odznaka jest wyrazem uznania za tworzenie i upowszechnianie kultury ludowej oraz podziękowaniem za działalność wśród społeczności lokalnej - podkreślają władze miasta.
Ponadto zespół Pakościanie i jego członkini, Zofia Kowalska otrzymali odznaczenia Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Zarząd związku przekazał również list gratulacyjny Barbarze Szatkowskiej, dyrektorce Ośrodka Kultury i Turystyki w Pakości za dotychczasową współpracę z zespołem.
Były też życzenia od zaproszonych gości dla Pakościan, przede wszystkim wielu kolejnych sukcesów i satysfakcji z pracy artystycznej. Dla jubilatów zaśpiewał zaprzyjaźniony zespół ludowy - Złotniczanki ze Złotnik Kujawskich.
Czytaj e-wydanie »