Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paliwo w Europie jest dużo droższe niż w Polsce. Ile możemy kupić litrów za naszą pensję, a ile kierowcy z innych państw?

Filip Wołek
Filip Wołek
Cena bezołowiowej 95 w Polsce jest najwyższa od 7 lat i wynosi średnio 5,27 zł/l.
Cena bezołowiowej 95 w Polsce jest najwyższa od 7 lat i wynosi średnio 5,27 zł/l. Pixabay.com
Jak wyglądamy na tle Europy oraz ile litrów można nabyć za naszą średnią pensję? Cena paliwa w Polsce to w większości opłaty dodatkowe. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej? Czym jeździć żeby oszczędzać na opłatach?

- Paliwo w Polsce podrożało, ale na tle Europy wciąż jest tanie – wspomina Sebastian. - Jeżdżąc autem po Europie trzeba mieć świadomość, że za paliwo czasem przyjdzie zapłacić prawie dwa razy więcej.

Co wchodzi w skład ceny za paliwo

Wartość benzyny oraz tego, ile musimy za nią zapłacić uzależniona jest od wielu czynników. W skład ceny wchodzi nie tylko podstawa za paliwo, ale również akcyza, podatek VAT, marża stacji paliw oraz opłata paliwowa. Przedstawiciele strony rankomat.pl wyliczyli, że opłaty drugoplanowe stanowią aż 58% kwoty, którą przychodzi płacić na stacji. Przy średniej cenie paliwa 5,27 zł/l po odliczeniu opłat dodatkowych za benzynę płaciłoby się jedyne 2,22 zł.

Polecamy także: Kujawsko-Pomorskie. Mamy najdroższe paliwo w kraju, a ceny nadal będą rosły

W Polsce najtańsze paliwo jest w województwie łódzkim 5,20 zł/l, a najdroższe w mazowieckim i dolnośląskim 5,34 zł/l – w kujawsko-pomorskim należy zapłacić 5,32 zł/l.

Ceny w Europie – różnica nawet czterech złotych

Cena bezołowiowej 95 w Polsce jest najwyższa od 7 lat i wynosi średnio 5,27 zł/l. Najwięcej płacą Holendrzy oraz mieszkańcy Skandynawii: na terenie Holandii płaci się 8,42 zł/l, Norwegii 7,77 zł/l, Danii 7,65 zł/l, a Finlandii 7,38 zł/l. Droga benzyna jest również w Grecji, we Włoszech oraz na Portugalii. Na paliwowej mapie Europy są, oczywiście państwa, w których płaci się dużo mniej, najtaniej mają na Słowenii, bo jedyne 4,58 zł/l.

- Nowinki technologiczne pomagają kierowcom w wybieraniu najkorzystniejszych stacji w regionie – dodaje Sebastian. - Ostatnio aplikacja Google Maps wprowadziła podgląd cen paliw, jednak w Polsce nie jest on jeszcze tak popularny.

Uwzględniając zarobki oraz ilość paliwa, którą można nabyć za średnią pensję polski kierowca może sobie pozwolić na nabycie 628 litrów miesięcznie. Dla porównania na Słowenii można zakupić niecałe 1100 litrów, natomiast w Szwajcarii, która znana jest z największych zarobków w Europie kierowcy mogą kupić ponad 3400 litrów. Różnica ta jest proporcjonalna do 8 krotnej różnicy w zarobkach.

Czym jeździć, żeby płacić mniej

– Duży wpływ na cenę OC ma pojemność silnika i wiek pojazdu. – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspert ds. ubezpieczeń komunikacyjnych w rankomat.pl. Zwykle auta z instalacją LPG oraz zasilane benzyną, dysponują większą mocą i są starsze w porównaniu do samochodów elektrycznych. To jedne z czynników, które towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę przy wyliczeniu wysokości składki

Kierowcy samochodów elektrycznych płacą za OC najmniej, natomiast za pojazdy z instalacją gazową płaci się najwięcej. Różnica w opłatach to aż 152 zł, poniżej całe zestawienie cen OC wyliczonych przez rankomat.pl.

ElektrycznyBenzynaBenzyna/ElektrycznyDieselBenzyna + Gaz
Średnia cena OC w 2020 r.484 zł660 zł677 zł699 zł737 zł
Średnia cena OC w 2021 r.492 zł596 zł612 zł629 zł644 zł
+ 1,7%- 9,7%- 9,6%- 10%- 12,6%
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska