Goście konferencji tuż przed sesją naukową, o godz. 9.15 złożą kwiaty na grobie prof. gen. Elżbiety Zawackiej na cmentarzu św. Jerzego. Pomnik wykonany przez artystę rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza został odsłonięty w ubiegłym tygodniu. Jego wykonanie kosztował 60 tys. zł. Nagrobek został sfinansowany przez władze Torunia, marszałka województwa, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w Warszawie i Fundację Generał Elżbiety Zawackiej.
Materiały do biografii
Konferencja pod hasłem "Gen. prof. dr hab. Elżbieta Zawacka (1909-2009). Materiały do biografii" zostanie otwarta o godz. 10 w Dworze Artusa (Rynek Staromiejski 6). Tego dnia zaplanowano m.in. nadanie imienia gen. Zawackiej Bibliotece Pedagogicznej w Toruniu. Następnie wspomnienia o honorowej obywatelce Torunia przedstawią m.in. prof. Stanisław Salmonowicz oraz Izabela Kuczyńska-Nowicka. Wysłuchamy też referatów poświęconych m.in. pracy naukowej prof. Zawackiej i jej wkładu w rozwój badań nad dziejami wojennej służby Polek i konspiracji na Pomorzu. Dowiemy się też więcej o jej osobistym archiwum oraz aktach z Instytutu Pamięci Narodowej.
Po południu - o godz. 17 - zaplanowano spotkanie gości przy kawie w Bibliotece Pedagogicznej im. gen. prof. Elżbiety Zawackiej przy ul. Dąbrowskiego 4. Konferencję organizuje Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej przy wsparciu Urzędu Miasta i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie.
Jedyna kobieta cichociemna
Listopadowe sesje popularnonaukowe poświęcone np. wojennej konspiracji, są już od wielu lat tradycją. Pani profesor spotykała się podczas nich ze swoimi przyjaciółmi z lat okupacji i działalności kurierskiej. Zmarła 10 stycznia br. prof. Zawacka była drugą Polską w w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady oraz jedyną kobietą wśród cichociemnych. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie poświęciła się pracy naukowej. Była związana z toruńskim UMK.