Na regionalne obchody zaprosili wojewoda Michał Sztybel (był osobiście), marszałek Piotr Całbecki (reprezentował go wicemarszałek Zbigniew Ostrowski), prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (był Łukasz Krupa) i szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. bryg. Dariusz Mendrala (była spora delegacja IWSZ, a także żołnierze stacjonujących w Bydgoszczy wojsk NATO).
Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego, później były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa, a na koniec złożono wieńce na kwaterze „Żołnierzy Wyklętych”.
Wydarzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się w całym kraju (w niedzielę m.in. w Toruniu).
Trochę historii
Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni - polskie powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, ruch partyzancki stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczący walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych. Ostatni członek ruchu oporu - Józef Franczak, ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka” - zginął w obławie 18 lat po wojnie - 21 października 1963 roku.
Powszechnie uznaje się, że większość niepodległościowych organizacji zbrojnych upadła na skutek braku reakcji USA i Wielkiej Brytanii, gwarantów postanowień konferencji jałtańskiej. Na ich sytuację miało też wpływ sfałszowanie przez PPR wyborów do Sejmu Ustawodawczego w styczniu 1947 i w konsekwencji ostateczne uznanie w ten sposób przez mocarstwa anglosaskie narzuconej przez ZSRR władzy w Polsce.
Po masowych ujawnieniach (76 774 osoby) w trakcie powyborczej amnestii, w związku z załamaniem się oczekiwań na interwencję mocarstw, antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie zbrojne liczyło po 1947 nie więcej niż dwa tysiące osób.
W sumie - zdaniem prof. Jana Żaryna - ponad 20 tysięcy żołnierzy zginęło bądź zostało zamordowanych skrytobójczo lub w więzieniach NKWD i UB, część wywieziono na Wschód, wielu skazano na kary pozbawienia wolności. W końcu lat 40. i na początku 50. ponad 250 tys. ludzi więziono i przetrzymywano w obozach pracy.
Święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, jako wyraz hołdu dla żołnierzy tak zwanej drugiej konspiracji (walczących o niepodległość kraju w latach 1945-1956), ustanowione zostało przez Sejm w 2011 roku.
