Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamiętamy o Sebastianie Malinowskim. Mija 10. rocznica śmierci

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Sebastian Malinowski (1970-2008) podczas jednej z akcji przypominania bydgoszczan o powrocie miasta do Macierzy -  z naręczem reprintów Dziennika Bydgoskiego ze stycznia 1920 r.
Sebastian Malinowski (1970-2008) podczas jednej z akcji przypominania bydgoszczan o powrocie miasta do Macierzy - z naręczem reprintów Dziennika Bydgoskiego ze stycznia 1920 r. Archiwum GP
Trudno uwierzyć, że to już dziesięć lat. Tyle mija od przedwczesnej śmierci niezwykłego bydgoszczanina, historyka, nauczyciela. "wulkanu pomysłów", jak Oni nim mówiono i pisano.

Patron Muzeum Kanału Bydgoskiego i Bulwaru nad Kanałem odszedł nagle 4 lutego 2008 r.
- Pękło serce tak ogromnie oddane Bydgoszczy i młodzieży - napisał dekadę temu jeden z internautów.

Sebastian Malinowski, historyk z wykształcenia i zamiłowania, absolwent UMK, nauczyciel w III LO. Wulkan pomysłów, które miały pomóc młodzieży polubić (pokochać?) historię. Autor wielu publikacji o dziejach miasta nad Brdą, twórca i kustosz Muzeum Wolności i Solidarności (po śmierci władze miasta nie zainteresowały się placówką, dziś jej nie ma) oraz Muzeum Kanału Bydgoskiego, które nosi Jego imię.

Nie było ważnego spotkania, sympozjum czy konferencji związanej z dziejami Polski i regionu, w której Sebastian Malinowski nie byłby zaangażowany. Zakochany w Bydgoszczy, w jej przeszłości, pragnął, by miasto odzyskało historyczne kształty. Nie ustawał w zabiegach, by przekonać, że bez zachodniej pierzei Stary Rynek nie ma duszy.

Tłusty czwartek 2018. Co to jest za święto?

„Seba”, bo tak nazywali Go przyjaciele, był nietuzinkowym człowiekiem. Na kilka tygodni przed nagłą śmiercią zaczął prowadzić internetowy blog, w którym poruszał bieżące kwestie, dotyczące miasta i regionu, przybliżał jego historię.
W jednej z notatek mogliśmy przeczytać: „(...) Sztafeta pokoleń trwa. Z otchłani czasu spoglądają na nas przodkowie. Naszą spuściznę kiedyś przekażemy własnym dzieciom. Nie traćmy czasu! Uwolnijmy entuzjazm bydgoszczan! Wybudź­my miasto z letargu! Wywołajmy kaskadę pozytywnego myślenia i konkretnego działania ! Zróbmy to razem!”

Wspominając serdecznego przyjaciela dr Marek Romaniuk pisał w "Kronice Bydgoskiej": "(...) Właśnie Kanał Bydgoski, znajdujący się w pobliżu szkoły, codziennie widziany z okien sal lekcyjnych, stał się jedną z jego idee fixe. Zgłębiał jego historię, zbierał informacje, gromadził źródła historyczne. Dokładał starań, przekonywał o potrzebie przywrócenia mu roli uroczego zakątka, miejsca spacerów i odpoczynku bydgoszczan. Znalazł się w szeregach Stowarzyszenia „Kanał Bydgoski", w którym od lutego 2005 r. kierował sekcję historyczną. Zrealizował niebywały pomysł powołania Muzeum Kanału Bydgoskiego, które znalazło lokum w odremontowanych, starych zabudowaniach gospodarczych szkoły. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się 29 IX 2006 r. Powstało
dzięki jego osobistemu wysiłkowi, ale potrafił też zjednać dla projektu wielu życzliwych ludzi. 13 października 2006 r. S. Malinowski, pozostając pracownikiem szkoły, objął etat kustosza muzeum. Jego ogromne zaangażowanie i bezinteresowność sprawiała, że w przekonaniu innych Sebastianowi Malinowskiemu po prostu nie wypadało odmówić pomocy. Historia i dzień współczesny kanału były tematem kilku zorganizowanych przez niego konferencji. Plonem jednej z nich była publikacja pt. Bydgoski Węzeł Wodny, której był zarówno autorem, jak i redaktorem wydania. Jego staraniem wydano album zatytułowany Nad Starym Kanałem Bydgoskim, w którym zaprezentowano pocztówki ze zbioru znanego bydgoskiego kolekcjonera Wojciecha Banacha".

Początkowo pochowany na cmentarzu na Wiślanej, po kilku miesiącach spoczął na Cmentarzu Starofarnym, w sąsiedztwie wielu znamienitych bydgoszczan.

Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [01.02.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska