https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

105 lat temu Bydgoszcz wróciła do Polski. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest żywa - zobaczcie zdjęcia

Maciej Czerniak
Jarosław Więcławski
Opracowanie:
W rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice Polski złożono kwiaty. Odbyła się również msza w bydgoskiej katedrze i uroczystości wojskowe
W rocznicę powrotu Bydgoszczy w granice Polski złożono kwiaty. Odbyła się również msza w bydgoskiej katedrze i uroczystości wojskowe
Bydgoszcz znalazła się w granicach odrodzonej Polski później niż inne miasta. Tym większa była radość mieszkańców witających polskie oddziały przekraczające rogatki. Bydgoszczanie pamiętają o wydarzeniach, od których minęło już 105 lat.

20 stycznia to wyjątkowa data z bydgoszczan. W tym roku dzień ten zyskał szczególną wymowę, bo przypada 105. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski.

O godz. 11 zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz w imieniu miasta złożył kwiaty na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, gdzie znajdują się symboliczne groby międzywojennych prezydentów miasta: Leona Barciszewskiego i Bernarda Śliwińskiego. To właśnie drugi z wymienionych włodarzy w styczniu 1920 r. na czele 6. Pułku Ułanów Wielkopolskich wkroczył do Bydgoszczy. 

Kwiaty złożono też na Starym Rynku. Spoczęły pod tablicą upamiętniającą innego bohatera tamtych wydarzeń, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Po mszy św. w bydgoskiej katedrze na Starym Rynku odbyły się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Kwiaty pod pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej złożyli m.in. zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, wicewojewoda kujawsko-pomorski Piotr Hemmerling, parlamentarzyści oraz miejscy radni. 

- Dzisiejsza rocznica to nie tylko okazja do zadumy nad przeszłością, ale także spojrzenia z nadzieją w przyszłość. W ciągu minionego wieku Bydgoszcz przeszła ogromną zmianę. Z miasta, które zostało boleśnie doświadczone przez obie wojny światowe, stała się centrum życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego - mówiła Iwona Waszkiewicz, zastępczyni prezydenta Bydgoszczy. 

Podkreślała, że to miasto, które łączy w sobie nowoczesność, bogatą historię i tradycję. - Jest przyjaznym domem, tworzonym przez kolejne pokolenia dzielnych, odważnych i zaangażowanych społeczników, naukowców, rzemieślników i artystów, przedstawicieli wielu dziedzin życia i aktywności - mówiła Waszkiewicz. - Nie tylko tych z pierwszych stron gazet, nagradzanych i oklaskiwanych, ale i tych, którzy każdego dnia - skromną ale ważną pracą i życiową postawą - wypełniają miasto wieloma dobrami i wartościami – tworzą jego wyjątkowy klimat i koloryt - wypowiedź wiceprezydent cytuje Bydgoszcz.pl.

Wojsko polskie na rogatkach miasta
20 stycznia 1920 roku wkroczyło do Bydgoszczy Wojsko Polskie. Pierwszym oddziałem, który przekroczył granice miasta, byli saperzy ppłk. Witolda Butlera. Późniejszy pochód ulicami miasta na Stary Rynek przerodził się następnie w patriotyczną manifestację. Po pierwszych oddziałach łącznikowych wkroczył do Bydgoszczy 6. pułk strzelców wielkopolskich pod dowództwem mjr. Bernarda Śliwińskiego.

Formalne przekazanie władzy z rąk niemieckiego burmistrza Hugo Wolffa odbyło się w ratuszu dzień wcześniej. Głównym przejmującym był Jan Maciaszek, którego wyznaczono na Komisarza Generalnego rządu RP na miasto Bydgoszcz. Od razu został rekomendowany na pierwszego prezydenta wolnej Bydgoszczy.

Od 1922 do 1930 roku prezydentem Bydgoszczy był z kolei mjr Bernard Śliwiński, który 20 stycznia wkroczył do miasta na czele 6 pułku Strzelców Wielkopolskich. Przypomnijmy, że w 100. rocznicę (w 2020 roku) odzyskania niepodległości na murach budynków w centrum Bydgoszczy odsłonięto tablice upamiętniające bohaterów wolności: marszałka Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego, Romana Dmowskiego i gen. Józefa Hallera oraz gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.
Tablica gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego zawisła na ścianie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Starym Rynku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska