Zobacz wideo. Akcja: Bezpieczeństwo nad wodą w Grudziądzu
Badania w kierunku wykrywania raka piersi mogą wykonać:
- mieszkanki Grudziądza z grupy podwyższonego ryzyka czyli w wieku 40-49 lat oraz 70 „plus” (finansowane są z budżetu gminy-miasta Grudziądz)
- panie niezależnie od miejsca zamieszkania w grupie wiekowej 50-69 lat (finansowane z NFZ-u)
Mammografię można wykonać w pracowni mammograficznej szpitala, która znajduje się w budynku D, na drugim piętrze, w gabinecie nr 241.
Należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 56 641 4616 od poniedziałku do piątku w godz. 8-14.
Cytologia dla pań, które jej nie miały w ciągu trzech lat
Ponadto kobiety mogą także skorzystać z badań cytologicznych finansowane przez NFZ w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy. Jest on dedykowany dla pań w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanego tego badania w ciągu ostatnich trzech lat.
Aby skorzystać z bezpłatnych badań cytologicznych należy zarejestrować się telefonicznie pod nr.
- 56 641 4187 lub
- 56 641 4185.
Badanie wykonywane jest w poradni położniczo-ginekologicznej w budynku D, na parterze, w gabinecie nr 2.
Nowoczesna metoda badania cytologicznego
Dodajmy, że szpital w Grudziądzu jest jednym z nielicznych podmiotów leczniczych w Polsce, który wykonuje bezpłatną cytologię na podłożu płynnym! Cytologia płynna (LBC - ang. liquid base cytology) to nowoczesna technika przygotowywania preparatów cytologicznych. W odróżnieniu od cytologii konwencjonalnej, w cytologii płynnej wymaz z szyjki macicy pobierany jest nie bezpośrednio na szkiełko mikroskopowe, lecz na specjalne podłoże płynne, które podlega dalszej obróbce laboratoryjnej w pracowni. Badania kliniczne potwierdziły, że cytologia płynna, zwana także cienkowarstwową jest bardziej czuła i znacznie
dokładniejsza niż cytologia tradycyjna.
