Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panowie między 45 a 70 rokiem życia... bezpłatne badania prostaty!

(domi)
Dr Pior Jarzemski pokazuje w swoim gabinecie przekrój bardzo zaawansowanego raka prostaty. Robiąc profilaktyczne badania, można tego uniknąć.
Dr Pior Jarzemski pokazuje w swoim gabinecie przekrój bardzo zaawansowanego raka prostaty. Robiąc profilaktyczne badania, można tego uniknąć. Fot. Tomek Czachorowski
W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 można nieodpłatnie zbadać się profilaktycznie w kierunku rozpoznania raka prostaty.

Miasto Bydgoszcz przeznaczyło bowiem 59 zł na badanie każdego pacjenta, który zgłosi się do końca tego roku.

- Tego typu badania prowadzimy od 1996 roku - mówi dr Piotr Jarzemski, urolog. - Bydgoszcz był a pierwszym miastem w Polsce, która wypromowała "Akcję-Prostata". Najpierw wszyscy krytykowali tę nazwę, po czym zaczęli z niej korzystać.

Żeby skorzystać z darmowego badania, należy zarejestrować się pod nr tel. 0-52 36 55 320 od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 14.

Coraz większa świadomość
Podczas kręcenia filmu medycznego na temat raka prostaty w 1996 roku, panowie pytani na ulicy Gdańskiej o to, czym jest prostata, nie potrafili na nie odpowiedzieć.

- Albo bardzo zawstydzeni mówili, że ich ten problem nie dotyczy - mówi dr Jarzemski.

Mężczyźni "przegadali"ten temat i wyraźnie widzimy, że coraz więcej mężczyzn się do nas zgłasza. Mamy przebadanych bardzo wielu bydgoszczan i wiele operacji raka prostaty we wczesnym etapie rozwoju.

Szybkie wykrycie
Lepiej zapobiegać, także wszyscy panowie w wieku od 45 do 70 lat powinni zgłosić się na badanie. - Przy dzisiejszych narzędziach nikt nie powinien na prostatę umrzeć. A jednak jest to trzecia przyczyna dziesiątkująca męski ród. Dzięki badaniom profilaktycznym możemy raka rozpoznać na tyle wcześnie, że pacjenta można wyleczyć całkowicie - mówi dr Jarzemski.

Trudno rozróżnić rozrost prostaty od pierwszego stadium raka prostaty. - Symptomy, na które należy zwrócić uwagę to trudności w oddawaniu moczu, słabe ciśnienie, wąski strumień - wymienia dr Jarzemski. - Jeśli obserwujemy zmiany, powinniśmy zgłosić się na badanie. Zanim sięgniemy po środki reklamowane w telewizji, należy sprawdzić, czy nie jesteśmy już chorzy na groźną chorobę.

Jeżeli do końca roku badania będą cieszyły się dużym zainteresowaniem, miasto w następnym roku również wyłoży na nie pieniądze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska