https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Profilaktyka 40 Plus to krok w stronę lepszego zdrowia. Mamy najnowsze dane z NFZ

(em)
Z Programu Profilaktyka 40 Plus w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało dotychczas 166 484 osób.
Z Programu Profilaktyka 40 Plus w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało dotychczas 166 484 osób. Dariusz Bloch/Polska Press
166 484 osoby (98 687 kobiet i 67 797 mężczyzn) skorzystały w województwie kujawsko-pomorskim do końca 2024 roku z Programu Profilaktyka 40 Plus. W jego ramach badania można zrobić jeszcze tylko do końca kwietnia bieżącego roku.

Profilaktyka 40 Plus to program (ruszył w lipcu 2021 roku) bezpłatnych badań profilaktycznych finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia skierowany do osób, które:

  • skończyły 40 lat,

  • nie korzystały wcześniej z niego lub skorzystały, ale od pierwszych badań minęło co najmniej 12 miesięcy,

  • uzupełniły ankietę na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w przychodni POZ uczestniczącej w programie, bądź w aplikacji mojeIKP.

- Zainteresowane osoby po wypełnieniu ankiety, do maksymalnie dwóch dni roboczych, otrzymają e-skierowanie na darmowy pakiet badań. Elektroniczne skierowanie zostanie wystawione automatycznie - informuje Anna Michałek, Starszy Referent Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu Profilaktyka 40 Plus, dzielą się na trzy grupy: dla kobiet, dla mężczyzn oraz pakiet wspólny. Dostępny zakres badań będzie uzależniony od odpowiedzi udzielonych przez pacjenta w ankiecie.

Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet i mężczyzn to:

  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,

  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,

  • stężenie glukozy we krwi,

  • próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP,

  • poziom kreatyniny we krwi,

  • badanie ogólne moczu,

  • poziom kwasu moczowego we krwi,

  • krew utajona w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT).

W skład badań wspólnych wchodzi jeszcze: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI). Pakiet dla mężczyzn jest ponadto rozszerzony o badanie poziomu PSA (antygen swoisty dla prostaty).

- Program Profilaktyka 40 Plus został stworzony, aby pomóc w wykrywaniu najczęstszych chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, czy problemy z funkcjonowaniem wątroby, nerek oraz nowotwory - w tym raka prostaty u mężczyzn. Dzięki badaniom mamy szansę odpowiednio wcześnie zareagować na niepokojące wyniki i poszerzyć diagnostykę lub podjąć leczenie. Cały proces jest prosty i wygodny. Nie jest konieczna wizyta u lekarza, aby uzyskać skierowanie. E-skierowanie na badania pacjent generuje sam bez wychodzenia z domu, po wypełnieniu online krótkiej ankiety zdrowotnej. To szybki krok w stronę lepszego zdrowia - mówi lek. med. Waldemar Gadziński, konsultant wojewódzki w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Wykaz placówek, które realizują Program Profilaktyka 40 Plus w województwie kujawsko-pomorskim dostępny jesttutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska