https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Państwa świata pomagają Ukrainie. Które kraje dają najwięcej i co oferują w ramach pomocy? Polska na drugim miejscu

Justyna Madan
Polska nie tylko przyjmuje uchodźców z Ukrainy ale pomaga sąsiadowi ze wschodu na inne sposoby
Polska nie tylko przyjmuje uchodźców z Ukrainy ale pomaga sąsiadowi ze wschodu na inne sposoby Szymon Starnawski/Polska Press
Jak wskazują najnowsze dane, państwa położone blisko Ukrainy wydały więcej pieniędzy na wspieranie rozdartego wojną kraju niż USA, Wielka Brytania czy największe gospodarki Unii Europejskiej. Polska w tym rankingu zajmuje drugie miejsce z wkładem w wysokości niemal miliarda euro. Jak pomagamy Ukrainie?

Z informacji podanych przez Straż Graniczną wynika, że od 24 lutego, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, ukraińsko-polską granicę przekroczyło 2,86 miliona uchodźców. Są to głównie kobiety i dzieci. ONZ podaje, że do tej pory Ukrainę opuściło łącznie już ponad 4,5 miliona osób.

Kraje, które wspierają Ukrainę w czasie wojny

Według Ukraine Support Tracker z Kilońskiego Instytutu Gospodarki Światowej, który wymienia i określa ilościowo obietnice pomocy wojskowej, finansowej i humanitarnej dla Ukrainy, Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi równowartość 7,6 mld euro w ciągu czterech tygodni od rozpoczęcia inwazji Rosji. To największy wkład ze wszystkich państw.

Polska zajmuje drugie miejsce ze wsparciem (zarówno tym przekazanym jak i tym, które dopiero przekazane zostanie) w wysokości niemal 1 miliarda euro. Za nią znajdują się Wielka Brytania, Niemcy i Francja.

Państwa członkowskie UE wniosły łącznie 2,9 miliarda euro, dodatkowe 1,4 miliarda pochodziło z instytucji UE i 2 miliardy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

„To niezwykłe, że same Stany Zjednoczone dają znacznie więcej niż cała UE, w której bezpośrednim sąsiedztwie szaleje wojna” – informuje w oświadczeniu Christoph Trebesch, dyrektor ds. badań w Instytucie w Kilonii i główny twórca raportu.

Jak to wygląda z gospodarczego punktu widzenia?

Okazuje się jednak, że jeśli porównamy udzieloną pomoc w stosunku do wielkości gospodarki danego kraju, to Stany Zjednoczone spadają wówczas na 6 miejsce, a na prowadzenie wysuwa się Estonia. Wkład Tallina, stolicy i największego miasta Estonii w pomoc Ukrainie w pierwszych kilku tygodniach wojny wyniósł prawie 0,8% jego produkcji gospodarczej.

Według danych Banku Światowego, to małe państwo bałtyckie, liczące 1,3 miliona mieszkańców, miało PKB w wysokości około 30,65 miliarda dolarów w 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Polska po raz kolejny znalazła się na drugim miejscu z poparciem dla Ukrainy równym prawie 0,18% jej PKB, a pierwszą piątkę zajmują również Litwa, Słowacja i Szwecja. W międzyczasie wkład USA wyniósł nieco poniżej 0,4% PKB, który w 2020 r. osiągnął 84,75 biliona dolarów.

„Geograficzna bliskość Ukrainy wydaje się odgrywać główną rolę w zaangażowaniu krajów Europy Wschodniej” – powiedział Trebesch.

Twórca raportu zaznacza jednak, że dane nie są do końca kompletne. – Nie można zapewnić pełnego obrazu, ponieważ pomoc wojskowa, w szczególności dla Ukrainy, nie zawsze jest przejrzysta – podkreślił Trebesch.

Raport nie obejmuje innych rodzajów wsparcia, w tym kosztów pomocy uchodźcom czy darowizn prywatnych. Stworzony przez naukowców z Instytutu Gospodarki w Kilonii Ukraine Support Tracker rejestruje i szacuje pomoc wojskową, finansową i humanitarną obiecaną Ukrainie od 24 lutego do 27 marca 2022 r.

Jak pomagamy Ukrainie?

W Polsce pomaga się uchodźcom z Ukrainy na wiele sposobów. Jest to nie tylko pomoc w transporcie i znalezieniu miejsca do życia. Zajmują się tym tysiące wolontariuszy. W internecie znaleźć można wiele zbiórek na różne cele związane z pomocą naszym sąsiadom ze wschodu.

Ukraińcy, którzy zdecydowali się zostać w Polsce, mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL, a wraz z nim o pracę. Uchodźcy mogą liczyć na darmowe przejazdy pociągami, ubiegać się o świadczenie 500 +, które będzie wypłacane w maju, a 20 kwietnia ruszyły zapisy do programu, w ramach którego uchodźcy dostaną pieniądze na zakup leków.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

NOWE
Nowy rok szkolny ze sporymi zmianami! Uczniowie mogą być zaskoczeni

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska