Ceremonia otwarcia odbyła się w nocy ze środę na czwartek, pod hasłem „Każdy organizm ma serce”. Znicz olimpijski, podobnie jak na początku sierpnia, zapłonął na stadionie Maracana. Zapalił go 12-krotny medalista paraolimpiady Brazylijczyk Clodoaldo da Silva.
Tam też kibicom zaprezentowały się wszystkie reprezentacje. W uroczystej paradzie wzięło udział 160 ekip. Wśród nich byli oczywiście Polacy. Biało - czerwoną flagę niósł Rafał Wilk były żużlowiec, obecnie reprezentant Polski w handbike'u.
Nasza ekipa na igrzyska paraolimpijskie w Rio liczy 97 sportowców oraz 4 pilotów i 2 przewodników. 57 osób to ekipa współpracująca z zawodnikami.
W tej grupie mamy swoją przedstawicielkę - jedynaczką z naszego regionu będzie lekkoatletka - Arleta Meloch z Olimpii Grudziądz. Doświadczenie w startach na największych i najważniejszych imprezach już ma. Na igrzyskach w Sydney zajęła drugie miejsce w biegu na 800 m. Zdobywała też medale paraolimpijskich mistrzostw świata - na 800 i 3000 metrów.
W Rio de Janeiro biało-czerwoni wystąpią w 13 spośród 22 dyscyplin.
Rywalizacja rozpocznie się już w czwartek, od eliminacji w tenisie stołowym. Walczyć też będą lekkoatleci, kolarze torowi, pływacy.
Wydarzenia z Brazylii będzie relacjonować Telewizja Polska na swoich antenach TVP 1, TVP Sport HD oraz on-line w SPORT.TVP.PL. - Codziennie ok. godz. 8.30 w specjalnym programie „Pełnosprawni - nasze Rio” podsumujemy zakończony dzień igrzysk. Nie zabraknie także relacji w sportowych programach informacyjnych, a po „Sporcie” po głównym wydaniu „Wiadomości” wyemitujemy specjalną kronikę - informuje TVP w swoim serwisie internetowym. Do Rio wysłała ekipę z trzema reporterami, którzy do 18 września będą relacjonować najważniejsze wydarzenia z udziałem Polaków.