Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Parkan z prowizji

(w)
Uczniowie grudziądzkich i podgrudziądzkich szkół ubezpieczani są co roku zbiorowo w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Firmy ubezpieczeniowe stosują w przypadkach zbiorowych klientów prowizje.

     Postanowiliśmy sprawdzić, gdzie trafiają pieniądze z tych prowizji.
     Co roku we wrześniu w szkołach wszystkich typów zbierane są pieniądze na ubezpieczenie. Każda placówka oświatowa wybiera ofertę jednego z towarzystw ubezpieczeniowych. Wybór ten zależy nie tylko od dyrekcji szkoły, bowiem na decyzję decydujący wpływ ma także opinia Rada Rodziców.
     Szkoła Podstawowa w Wałdowie Szlacheckim koło Grudziądza ubezpieczyła uczniów w PZU, grudziądzki Zespół Szkół Technicznych także już po raz kolejny wybrał PZU, a Zespół Szkół Mechanicznych zdecydował się na TUiA "Warta".
     O wyborze tej, a nie innej firmy decyduje zazwyczaj cena oferty, ale nie tylko. Długoletni szef Rady Rodziców w jednej z grudziądzkich szkół powiedział "Pomorskiej", że nie zawsze wybiera się najtańszą ofertę. - Chodzi głównie o to, żeby było to wiarygodne towarzystwo ubezpieczeniowe, gwarantujące wypłatę odszkodowań. Generalnie większość grudziądzkich wybiera PZU, najstarsze polskie towarzystwo ubezpieczeniowe. Ze względów organizacyjnych nie jest możliwe proponowanie rodzicom uczniów kilku ubezpieczycieli do wyboru. Wiadomo, że na przejęciu całości ubezpieczenia zależy przede wszystkim firmom ubezpieczeniowym.
     Towarzystwa ubezpieczeniowe starają się przekonać szkoły do swych ofert także prowizjami. - W Szkole Podstawowej w Wałdowie - mówi jej dyrektor Krzysztof Sulerzycki - pieniądze z ubezpieczeniowej prowizji w całości trafiają na konto Rady Rodziców. Są one wykorzystywane na potrzeby całej szkoły. Dzięki pieniądzom pochodzącym z ubezpieczeniowej prowizji kupiliśmy na przykład siatkę ogrodzeniową, materace na lekcje wychowania fizycznego czy osprzęt komputerowy.
     Podobnie jest w grudziądzkim Zespole Szkół Technicznych. - Już drugi rok z rzędu - _mówi dyrektor Mirosława Wojtaszewska- najkorzystniejszą ofertę przedstawił PZU. Decyzję o wyborze ubezpieczyciela podejmuje w naszej szkole Rada Rodziców. Na jej też konto wpływaj prowizja, którą wykorzystujemy na bieżące potrzeby szkoły. Za te pieniądze między innymi uzupełniamy księgozbiór w szkolnej bibliotece, pokrywamy koszty uczestnictwa uczniów w olimpiadach i konkursach wiedzy, kupujemy także nagrody dla naszych prymusów.
     W Zespole Szkół Mechanicznych przed podjęciem decyzji o wyborze ubezpieczyciela odbywa się co roku konkurs ofert Towarzystw Ubezpieczeniowych. - _Decydujący głos w tym wyborze należy do Rady Rodziców - _mówi dyrektor Krzysztof Frankiewicz - _i na jej też konto ubezpieczyciel wpłaca prowizję. Nie są to wielkie środki, ale w obecnej sytuacji oświaty, każdy grosz się przydaje.

     

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska