W kujawsko-pomorskim Fletnowie powstał jedyny w północnej części Polski parking, gdzie mają trafiać rekwirowane maszyny. Pierwsza już tam jest! To warta ok. 2 mln zł koparka, która na swoje utrzymanie pracowała przy budowie autostrady A1. Wkrótce na tzw. leasingowym parkingu we Fletnowie dołączy do niej inny sprzęt budowlany.
ak wynika z ostatniego raportu GUS, wiele przedsiębiorstw budowlanych nadal jest na poważnym zakręcie, a koniunktura w branży z miesiąca na miesiąc słabnie.
Rośnie liczba windykacji
Kłopoty sektora widać np. po liczbie firm, które upadły - tylko w październiku było ich w Polsce 33. Zdaniem analityków firmy Euler Hermes, to najgorszy pod tym względem miesiąc od 2003 roku. Dodajmy, że od stycznia do września tego roku, z działalności gospodarczej w tej branży, zrezygnowało 1759 kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw.
- Również po wzrastającej z każdym miesiącem liczbie prowadzonych przez naszą firmę windykacji związanych z sektorem budowlanym, wyraźnie widać, że jest naprawdę źle - komentuje Robert Gajdowski, pełnomocnik ds. kluczowych klientów firmy windykacyjnej Infos.
Właśnie Infos uruchomił we Fletnowie (powiat świecki, 20 kilometrów od autostrady A1) powstał pierwszy w naszym regionie i w północnej części Polski tzw. parking leasingowy. Powstał z myślą o zabezpieczaniu przejętych przez tę firmę przedmiotów leasingu. W jaki sposób sprzęt może tam trafić?
Kto płaci za parking leasingowy?
- Wystarczy, że firma leasingowa, do której on należy, nie otrzyma pieniędzy za kilka rat i nie ma realnych szans na spłatę zadłużenia - mówi Jan Laskowski, dyrektor ds. windykacji leasingowej w Infosie. - Wówczas odbiera się go od niepłacącego w terminie klienta. - Lada moment parking zacznie zapełniać się samochodami osobowymi, ciężarowymi, koparkami, walcami i innymi maszynami.
Jak radzą sobie firmy?
REGION: Zarejestrowane firmy:
2010 rok: 15 105
2011 rok: 14 407
2012 rok: 13 212
W 2012 roku najwięcej firm otwarto w branżach:
handel i naprawa pojazdów - 3411
budownictwo: 2135
Wyrejestrowane firmy:
2010 rok: 11 208
2011 rok: 22 893
2012 rok: 10 632
W 2012 roku najwięcej firm zamknięto w branżach:
handel i naprawa pojazdów - 3824
budownictwo - 1759
KRAJ: W październiku upadłość ogłosiły aż 33 firmy z branży budowlanej. Jest to najgorszy dla sektora miesiąc od 2003 roku.
(Źródła: Infos oraz Urząd Statystyczny Bydgoszcz: liczby dotyczą okresu od stycznia do września danego roku )
Jako pierwsza na parkingu pojawiła się żółta koparka. Na swoje utrzymanie pracowała przy budowie autostrady. Początkowo była spłacana przez swojego "nowego opiekuna". Jednak po pięciu ratach zabrakło na nią pieniędzy i kolejne trzy nie zostały uregulowane. Historia tej koparki jest o tyle ciekawa, że windykatorzy sami musieli jej szukać, ponieważ leasingobiorca ukrył ją w stodole. Gdy już ją znaleźli okazało się, że jest niekompletna. Ktoś ukradł akumulator i osprzęt. - Niestety, czasami musimy być również detektywami - komentują windykatorzy z Infosu.
Dłużnik zostanie obciążony
O ile los koparki, która wkrótce zostanie zlicytowana, wydaje się ciekawy, smutne jest to, że wszelkimi kosztami związanymi z windykacją, czyli m.in. transportem koparki, opłatą "parkingową" we Fletnowie (to nawet kilkadziesiąt złotych dziennie), zostanie obciążony dłużnik. Tymczasem jest nim mająca już i tak spore kłopoty finansowe jedna z naszych firm budowlanych.
