Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii.
Ku pamięci A. Drzymalskiego
Na konkurs można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej: „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”, w dwóch kategoriach: dla uczniów klas VII i VII szkół podstawowych i klas gimnazjalnych oraz dla uczniów liceów, techników i szkół branżowych.
Wśród gimnazjalistów wyróżnienie odebrała Olga Bodenszac ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Ostrowitem. Podopieczna Aleksandry Budzińskiej przygotowała album na temat Hallerczyka Aleksandra Drzymalskiego, który urodził się w Sadłowie. Uczennica zebrała relacje krewnych, a także niepowtarzalne dokumenty i fotografie Drzymalskiego.
O ostatnim właścicielu Gulbin
Wyróżniony został także Adam Budzyński z Zespołu Szkół nr 1 im. ks. Czesława Lissowskiego w Rypinie. Licealista przygotował pracę o Bolesławie Brzezickim, społeczniku z terenu Ziemi Dobrzyńskiej, ostatnim właścicielu Gulbin (w gminie Brzuze). Bohater pracy był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, działaczem społecznym, biorącym udział w kampanii wrześniowej. Adamowi w przygotowaniach do konkursu pomagała Lilianna Zgórzyńska.
Przedsięwzięcie jest organizowane każdego roku przez Urząd Marszałkowski w Toruniu wraz z Kujawsko-Pomorskim Kuratorem Oświaty, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK oraz Wojskowej Służby Polek w Toruniu, a także z Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Zobacz także wideo: Pit 0 dla młodych
