Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasy kwiatów i zadrzewienia śródpolne - jaki mają wpływ na ochronę roślin, zapylanie oraz plon?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pas kwietny przyciąga owady, na czym korzystają również sąsiadujące uprawy.
Pas kwietny przyciąga owady, na czym korzystają również sąsiadujące uprawy. pixabay.com/Capri23auto
Takie wnioski płyną z badania, którego wyniki przekazuje m.in. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dr Matthias Albrecht z Agroscope wspólnie z grupą badaczy z 13 krajów przyjrzeli się wpływowi pasów kwietnych i zadrzewień śródpolnych na ochronę roślin przed szkodnikami, zapylanie oraz plon roślin.

Analizę badacze opublikowali na łamach prestiżowego czasopisma naukowego Ecology Letters. W analizie autorzy wykorzystali dane z 35 innych badań, pochodzących z 529 lokalizacji w Ameryce Północnej, Europie i Nowej Zelandii.

Badacze określili 3 główne czynniki wpływające na efektywność zielonej infrastruktury w zakresie usług ekosystemowych. Zaliczają się do nich:

  • różnorodność gatunkowa roślin w pasach kwietnych i zadrzewieniach,
  • czas, który upłynął od momentu utworzenia rozwiązania ekosystemowego,
  • typ krajobrazu, w którym zastosowano rozwiązanie.

Pasy kwietne i zadrzewienia śródpolne - jakie niosą korzyści dla upraw rolniczych?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przywołuje wyniki badań za serwisem pasykwietne.pl. Co się okazało po szeregu analiz dr Matthiasa Albrechta i innych uczestników?

Pasy kwietne pozytywnie wpływają na ochronę roślin uprawnych przed szkodnikami (wzrost o 16% w stosunku do pól, przy których nie było rozwiązań ekosystemowych). Więcej kwiatów, to więcej owadów, a konsekwencji zwiększone zapylanie roślin. Wpływ pasów kwietnych na zapylanie roślin znacząco wzrasta wraz ze zróżnicowaniem gatunkowym i wiekiem roślin znajdujących się w pasie. Im pasy kwietne i zadrzewienia śródpolne znajdują się bliżej pól uprawnych, tym większa efektywność zapylania roślin rolniczych.

Zobacz wideo: Te uprawy dominują w Kujawsko-Pomorskiem.Czytaj dalej pod filmem

Istotny jest czas, jaki jest niezbędny dla lokalnych gatunków owadów zapylających, aby rozwinąć swoje populacje (np. miejsca zimowania owadów zapylających). Najlepsze rezultaty uzyskano przy 3-letnich pasach kwietnych. Już przy roślinach 2-letnich zapylenie wzrosło o 27% w porównaniu z roślinami trzymiesięcznymi, Wzrost efektywności zapylania roślin uprawnych utrzymuje się nawet po 3 latach od wysiewu pasa kwietnego.

Kolejne wnioski:

  • zwiększona różnorodność gatunkowa kwitnących roślin zastosowanych w pasie kwietnym zwiększa zapylanie roślin w przyległej uprawie.
  • Zwiększenie ilości gatunków roślin z 1 do 25 wpływało na wzrost zapylenia nawet o 52%.
  • Ekologiczna infrastruktura wpływa pozytywnie na zapylanie roślin, ale tylko w części uprawy przyległej do niej. W odległości 10m od pasa kwietnego czy zadrzewienia efektywność zapylania roślin może ulec spadkowi nawet o 50% w porównaniu do przylegającego bezpośrednio obszaru uprawy.

To też może Cię zainteresować

Zdaniem badaczy odbudowywanie różnorodności gatunkowej roślin może nie tylko wspomagać występowanie rzadkich gatunków owadów zapylających i ich różnorodność, ale również samo zapylanie przez te owady. Zwiększona różnorodność kwitnących gatunków roślin zapewnia zasoby pokarmowe dla wielu różnych gatunków owadów zapylających, nie tylko dla pszczół, ale również chrząszczy, much, motyli i wielu innych grup owadów. Biorą one udział w zapylaniu zarówno dziko występujących gatunków roślin, ale również ważnych gospodarczo roślin rolniczych.

Opracowanie wykazało zwiększanie efektywności biologicznej ochrony przed szkodnikami przez pasy kwietne w różnych regionach geograficznych, systemach rolnictwa i stosowanych mieszankach.

Nie wszystkie wyniki okazały się jasne i proste w interpretacji. Wskazano na wiele niejasności i jednocześnie bardzo zróżnicowanych wyników w zakresie wpływu pasów kwietnych, zadrzewień śródpolnych na efektywność w zapylaniu roślin i wpływu na ostateczny plon roślin uprawnych. Odpowiedzi mają przynieść kolejne badania.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska