W nocy, 5 października przypada kolejna pełnia Księżyca. Można ją podziwiać zawsze 14 dni i 19 godzin po nowiu. W tym czasie bowiem Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i można go obserwować w pełnej okazałości.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
Zjawisko pełni można obserwować tylko raz w miesiącu. Ostatnio pełnię można było obserwować 6 września 2017. A kolejna wystąpi 4 listopada 2017.
Czy dzisiaj będzie można obserwować pełnię Księżyca? Niestety warunki pogodowe mogą na to nie pozwolić. Dzisiaj wieczorem i w nocy spodziewane są ulewy niemal w całej Polsce, więc niebo mogą przysłonić chmury.
Co to jest pełnia księżyca? To faza księżyca, występująca kiedy Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi, niż Słońce. Dokładniej, pełnia występuje wtedy, gdy geocentrycznie widoczne (ekliptyczne) długości Słońca i Księżyca różnią się o 180 stopni; Księżyc znajduje się wówczas w tzw. opozycji do Słońca[1]. W tym czasie, dla obserwatorów na Ziemi, półkula Księżyca skierowana w stronę Ziemi (bliższa strona) jest prawie cała oświetlona i okrągła. Tylko podczas pełni Księżyca przeciwna jego półkula niewidoczna z Ziemi (dalsza strona), jest zupełnie nieoświetlona. Księżyc w pełni jest 300 do 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, co jednak i tak poważnie utrudnia prowadzenie obserwacji astronomicznych, dla których najdogodniejszym czasem są bezksiężycowe noce (za wikipedia.pl).
Pogoda na dzień (05.10.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo/x-news