Prace przygotowawcze, polegające głównie na uzyskaniu pozwoleń oraz opracowaniu projektów niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji, rozpoczęły się w ośrodku w styczniu 2005 roku. Za dokumentację ośrodek zapłacił około 60 tysięcy złotych. W październiku ruszyły prace techniczne. Firma "Invest" z Gdańska, która odnawiała m.in. Filharmonię Pomorską w Bydgoszczy, Teatr im. Horzycy w Toruniu i osadę w Biskupinie, wymieniła instalację wodno-kanalizacyjną i elektryczną, zmodernizowała instalację centralnego ogrzewania oraz wykonała nowe toalety. Placówka zakupiła dwa nowe piece, w których można spalać miał, węgiel, drewno oraz biomasę (liście, trawę itp.).
- Wiele osób przekonywało nas, że lepsze byłyby piece olejowe czy gazowe. Dobrze, że się na to nie zdecydowaliśmy, bo obecne ceny paliw są po prostu astronomiczne. Cieszy nas też to, że w naszych piecach będziemy mogli spalać trawę i liście z parku. Co roku mieliśmy problem co z tym zrobić i najczęściej decydowaliśmy się na wywiezienie, a to było dość kosztowne - mówi Elżbieta Buler, dyrektor Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni (gm. Radomin).
Wartość przeprowadzonych inwestycji szacowana jest na 278 tysięcy złotych. Ośrodek już pozyskał pieniądze na kolejny, drugi etap prac. Utworzenie kilku sal do nauki gry na fortepianie, wyposażenie ich w profesjonalne instrumenty, modernizacja parkingu i drogi dojazdowej - to tylko nieliczne plany, które mają być zrealizowane w najbliższym czasie w pałacu Dziewanowskich w Szafarni, w którym mieści się ośrodek. Łącznie prace mają kosztować 3 miliony złotych. Za wszystko płaci Urząd Marszałkowski w Toruniu. W ramach zawartej umowy planowane jest odnowienie elewacji budynku (najprawdopodobniej będzie zielono-ecru), dachu i ścian wewnętrznych. Wymienione mają zostać podłogi, okna, drzwi oraz ogrodzenie. Najwięcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na zagospodarowanie pomieszczeń po szkole podstawowej. Według projektu mają tam powstać trzy sale do nauki gry na fortepianie, sala audiowizualna, zaplecze gastronomiczne, magazyny, księgowość, pomieszczenia socjalne oraz cztery pokoje gościnne. Będzie też pokój do pracy twórczej (z komputerem i biblioteczką dotyczącą pałacu, jego dawnych mieszkańców, ośrodka itp.)._
- Takie pomieszczenie jest niezbędne przede wszystkim dla autorów publikacji o naszym ośrodku lub pałacu Dziewanowskich. Mało kto wie, że powstało już sześć prac magisterskich na ten temat. Zaczęliśmy już kompletować meble i sprzęty do nowych pomieszczeń. Zakupiliśmy też instrumenty. Po zakończeniu wszystkich prac nasz ośrodek ma szansę stać się perełką województwa - _mówi dyrektor Buler.
Wczoraj nastąpił odbiór techniczny wykonanych prac. Eksperci nie mieli zastrzeżeń. Jeszcze w styczniu ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę drugiego etapu prac. Ich finał będziemy mogli zobaczyć już we wrześniu.
