https://pomorska.pl
reklama

PGE planuje budowę ponad 80 magazynów energii do 2035 roku

Materiał informacyjny PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
PGE planuje budowę ponad 80 magazynów energii do 2035 roku.
PGE planuje budowę ponad 80 magazynów energii do 2035 roku.
PGE ogłosiła strategiczny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Chodzi o rozwój magazynowania energii. Docelowo, w ciągu 10 lat, Grupa PGE chce wybudować ponad 80 nowych magazynów, na co może przeznaczyć nawet blisko 18 mld zł. W poniedziałek oficjalnie rozpoczęła się także budowa magazynu Żarnowiec. – Tą inwestycją, czyli największym wielkoskalowym magazynem bateryjnym w Polsce, rozpoczynamy budowę nowego segmentu działalności PGE – zapowiedział Dariusz Marzec, prezes PGE.

Inwestycje PGE w magazyny energii to strategiczny krok w kierunku transformacji energetycznej Polski. Dzięki nim możliwe będzie zwiększenie elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego.

– Magazyny energii będą odgrywały kluczową rolę w energetyce, optymalizując wykorzystanie energii z OZE, bilansując system elektroenergetyczny, zwiększając stabilność dostaw energii i wpływając na obniżenie jej ceny dla klientów – podkreślił prezes PGE Dariusz Marzec. – Magazyny energii to klucz do skutecznej transformacji energetycznej. Nie możemy mówić o dalszym rozwoju energetyki odnawialnej bez równoległych dużych inwestycji w magazynowanie – stwierdził.

– Nasze plany dla tego segmentu, to około 85 jednostek magazynowych różnych technologii, różnej skali, o pojemności ponad 17 GWh, w 2035 roku – przekazał. – Jeżeli chodzi o cały segment, tak jak go planujemy zbudować i tak jak wystąpiliśmy o warunki przyłączeniowe, łącznie mógłby zasilić 2,5 miliona gospodarstw domowych przez 24 godziny – dodał.

Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych Grzegorz Onichimowski stwierdził, że z punktu widzenia operatora sieci przesyłowej, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej, magazynowanie energii jest niezwykle ważne, ponieważ mamy do czynienia z dużo tańszym i dużo szybszym systemem zabezpieczenia częstotliwości w systemie elektroenergetycznym Polski. Ponadto dodał, że PSE wydało warunki przyłączenia na 30 GWh magazynów, zaznaczając, że nie wszystkie wydane warunki zostają wypełnione. – Akurat w przypadku PGE możemy być spokojni – stwierdził.

Obecnie PGE posiada magazyny energii o pojemności blisko 7 tys. MWh. Planowane inwestycje zwiększą ją do ponad 17 tys. MWh w perspektywie 10 lat. W szczególności obejmują one sześć wielkoskalowych magazynów bateryjnych o łącznej pojemności ponad 4 tys. MWh, w tym ME Żarnowiec (woj. pomorskie) o mocy 262 MW i pojemności 981 MWh. Kolejne inwestycje PGE chce wybudować w Gryfinie (woj. zachodniopomorskie) Rybniku (woj. śląskie), Rogowcu (woj. łódzkie) oraz w Krakowie (woj. małopolskie). Dodatkowo PGE pracuje nad projektem 75 rozproszonych magazynów energii elektrycznej na terenie całej Polski o łącznej pojemności ponad 6 tys. MWh.

Największy projekt, czyli wielkoskalowy magazyn Żarnowiec realizuje firma LG Energy Solution Wrocław. Magazyn będzie zlokalizowany w województwie pomorskim, w pobliżu największej w Polsce Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, należącej do PGE Energia Odnawialna. Jak wyjaśnił prezes PGE, w praktyce oznacza to, że podczas wieczornego wzrostu zapotrzebowania na prąd w Polsce oddać do sieci czystą energię nawet dla 250 tys. gospodarstw domowych.

Magazyn ma mieć moc rozładowywania 262,2 MW, a ładowania 269,4 MW. Pojemność wyniesie ok. 981 MWh. Wybudowany w formule „pod klucz" ma być gotowy w 2027 roku. Magazyn w Żarnowcu zdobył 17-letni kontrakt rynku mocy, począwszy od 2029 roku.

Hyung Kim, Prezes ESS w LG Energy Solution przyznał, że projekt ten stanowi jedną z najbardziej znaczących inicjatyw w zakresie systemów magazynowania energii (ESS) realizowanych przez LG Energy Solution na rynku europejskim.

Magazyny energii stanowią istotne uzupełnienie systemu elektroenergetycznego, umożliwiając zwiększenie integracji OZE i ograniczenie pracy elektrowni węglowych. Dzięki nim możliwe jest również zwiększenie mocy dostępnej dla prosumentów, co przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.

PGE, jako lider w magazynowaniu energii, kontynuuje rozwój tego sektora, co ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski. Dzięki ambitnym planom inwestycyjnym, PGE przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska