Jest to placówka, w której czterdzieści osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym, które ukończyły szesnaście lat, spotykają się na terapii i poznają tajniki codziennego życia.
Działalność warsztatu finansowana jest przez PFRON i starostwo. - W warsztatach realizujemy zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej, społecznej oraz zdrowotnej - mówi Maria Lewandowska, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Rodzin Dzieci Specjalnej Troski. - Powołanie do życia pięć lat temu warsztatów przez Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Specjalnej Troski to był strzał w dziesiątkę. To są talenty, śpiewają, uczą się życia w grupie, gotują, a przy tym mają fachową opiekę, to jest najważniejsze. Ich rodzice mogą w tym czasie znaleźć chwilę dla siebie.
Na jubileuszu we wtorek (4 grudnia) podopieczni pokazali się na scenie. - Ich radość życia udziela się wszystkim, możemy się od nich uczyć - mówi Andżelika Koślińska, kierowniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej.
Na uroczystości przedstawiono historię warsztatów wzbogaconą slajdami, były wspomnienia i podziękowania. Przyjechały też delegacje z zaprzyjaźnionych placówek. - Takie spotkania to dobra okazja do wspomnień i zawiązania przyjaźni, widać radość u naszych podopiecznych przy takich okazjach. To są tacy sami ludzie jak my, a nawet lepiej wyrażają swoje uczucia - dodaje kierowniczka.
Uroczystość była uświetniona koncertem skrzypcowym, wystąpił kabaret z Chorzowa, a podopieczni z warsztatów w Czersku pokazali się na scenie z przedstawieniem "Matka Teresa z Kalkuty“. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »