To właśnie w lasach położonych w Nadleśnictwie Rytel nawałnica z 11 sierpnia 2017 r. wyrządziła największe szkody.
- W przyszłym roku powinniśmy zakończyć obsadzanie terenów ponawałnicowych - mówi Wiesław Kiedrowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Rytel. - Choć może zostaną jeszcze jakieś luki, ale wszystkie większe powierzchnie otwarte, gdzie powstały duże powierzchnie do odnowienia, będą w przyszłym roku odnowione.
Ile hektarów trzeba jeszcze obsadzić w Nadleśnictwie? Pytamy, czy kilkanaście. Nadleśniczy wyprowadza nas z błędu - zostało jeszcze kilkaset hektarów. - Operujemy na dużych liczbach - podkreśla nadleśniczy. - Zostaliśmy najbardziej zostaliśmy dotknięci tą nawałnicą. Największe szkody były u nas. To dużo pracy, podzieliliśmy ją sobie na lata i w przyszłym roku powinniśmy zakończyć.
Nowy las ma być bioróżnorodny
Sadzenia tak są dokonywane, by wyrósł drzewostan wielogatunkowy, mieszany. Przywiązywana jest duża waga do bioróżnorodności gatunkowej. W Leśnictwie Krojanty w społecznej akcji posadzono drzewa takich gatunków jak lipy, dęby, śliwy tarnina, ałycza.
Takich oddolnych akcji sadzenia jest wiele, uczestniczą w nich też np. firmy. Tymczasem w Rytlu przymierzają się do projektu "W ślad za huraganem", czyli cyklu obchodów związanych z pięcioleciem przejścia nawałnicy. Przygotowywana jest do oddania do użytku publicznego 30-kilometrowa trasa pieszo-rowerowa po obszarze dotkniętym skutkami żywiołu. Początek to siedziba Nadleśnictwa, po drodze są wieża widokowa - łącznie jest aż 13 przystanków. Jednym z nich jest grodzisko Raciąż na terenie gminy Tuchola - niewątpliwa atrakcja (po wichurze trzeba je było odbudować). Będą dwa rajdy rowerowe. Pierwszy 25 czerwca dla osób zaangażowanych w usuwanie skutków nawałnicy, a drugi - 24 września dla młodzieży szkół średnich.
Pięć lat po nawałnicy - konferencja w Rytlu
11 sierpnia w sali gimnastycznej szkoły w Rytlu będzie konferencja dla osób zaangażowanych w usuwanie skutków nawałnicy. Zaproszenia skierowane zostaną do ok. 100 osób - m.in. ze straż pożarnych (państwowa i ochotnicza).
- Cały dzień od godzin rannych do popołudniowych przeznaczymy na prelekcje, ale połączymy je z wyjazdem w teren, by zobaczyć to, co udało się już zrobić - mówi nadleśniczy Kiedrowski.
Elementem konferencji będzie wystawa „Nawałnica z 2017 r. – zmagania ze skutkami". Nadleśniczy ogłosił nabór fotografii z obszarów Nadleśnictwa Rytel. Każdy uczestnik może przedstawić maksymalnie dwadzieścia zdjęć. Szczególnie mile widziane będą fotografie o charakterze reportażowym - z ludźmi „w akcji”, ale także przyrodnicze, krajobrazowe oraz z ważnych zdarzeń nawiązujących do tamtej tragedii. Na nośniku CD lub DVD należy nadsyłać je na adres Nadleśnictwa:89-642 Rytel - Dworzec 4. Termin - 29 kwietnia, godz. 13. Wybrane fotografie będą zakupione przez Nadleśnictwo Rytel.
Partnerami konferencji będą gminy Czersk, Chojnice i Tuchola, a także Polskie Towarzystwo Leśne (PTL) oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa (SITLiD).
