Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew w Myślęcinku w Bydgoszczy wstrzymana. Będą konsultacje społeczne

Jarosław Więcławski
Jarosław Więcławski
Stowarzyszenie MODrzew z niecierpliwością czeka na konsultacje społeczne.
Stowarzyszenie MODrzew z niecierpliwością czeka na konsultacje społeczne. Dariusz Bloch
Stowarzyszenie MODrzew otrzymało odpowiedź w sprawie dotyczącej planowanej wycinki drzew na terenie Myślęcinka i w jego okolicach. Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy dwa tygodnie temu, Nadleśnictwo Żołędowo wstrzymało wszelkie prace. Nadleśniczy przekazał dodatkowo, że w tym temacie planowane są konsultacje społeczne.

– W styczniu zawnioskowaliśmy do Nadleśnictwa Żołędowo o wstrzymanie wycinek w obrębie Leśnictwa Bocianowo – to lasy położone w Myślęcinku i jego okolicach. Przypomnieliśmy wtedy argumenty, na które powoływaliśmy się w 2021 roku biorąc udział w konsultacjach Planu Urządzania Lasu w nadleśnictwie – informuje MODrzew.

Stowarzyszenie zwróciło uwagę, że lasy sąsiadujące bezpośrednio z osiedlami w Bydgoszczy oraz LPWiK „Myślęcinek” dla wielu osób stanowią całość z największym miejskim kompleksem zieleni, a także, że większość z nich to tak zwane lasy ochronne, w których według ustawy o lasach priorytet ma funkcja ochronna, a nie gospodarka leśna.

– W oddziałach: 156-159, 170-174 spotkamy unikatowe lasy liściaste, jakich nie znajdziemy wiele w okolicach Bydgoszczy. Lasy grądowe rosnące w tych oddziałach są rzadkością w skali miasta i regionu, w których dominują bory sosnowe. Spotykamy tu wiele drzew liściastych: buków, dębów, grabów, klonów, jaworów, lip, olch, jesionów, wiązów – zauważono.

Nadleśniczy Piotr Tabaka w odpowiedzi zaznaczył, że gospodarka leśna na wskazanym terenie prowadzona jest zgodnie z planem Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Żołędowo na lata 2022 do 2031 a zatwierdzonym przez Ministra Klimatu i Środowiska.

– Ujęte w nim zadania gospodarcze w tym użytkowanie rębne (pozyskiwanie drewna) jest szczegółowo analizowane w roku poprzedzającym wykonanie prac. Określone zabiegi na tym terenie, w szczególności pozyskiwanie drewna, zostały wstrzymane do czasu przeprowadzenia konsultacji społecznych i osiągnięcia wzajemnego konsensusu – przekazał Piotr Tabaka.

Nie było to jedyne pismo, jakie wysłano w tej sprawie. Petycję do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu w środę (7 lutego) złożyła Joanna Czerska-Thomas, która jako wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy organizuje w urzędzie tematyczne, robocze spotkania ze społecznikami. Ostatnie dotyczyły kwestii Myślęcina i planowanej wycinki.

– Mając na uwadze szczególne walory przyrodnicze oraz rekreacyjne dla mieszkańców Bydgoszczy oraz gmin przyległych wnosimy o objęcie szczególną ochroną obszaru leśnego będącego w gestii Lasów Państwowych o przybliżonej pow. 600 hektarów i graniczącego z LPWiK w Myślęcinku – czytamy w petycji. Pod pismem oprócz stowarzyszenia MODrzew podpisały się także Fundacja IMMO i Gardening Club Bydgoszcz.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wycinka drzew w Myślęcinku w Bydgoszczy wstrzymana. Będą konsultacje społeczne - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska