Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć lat studiów. I co potem? Ilu i jacy absolwenci znajdują pracę?

Kamila Mróz
Byli Studenci UMK mogą liczyć na pracę np. w toruńskiej Neuce (były Torfarm)
Byli Studenci UMK mogą liczyć na pracę np. w toruńskiej Neuce (były Torfarm) Fot. Lech Kamiński
Adam magisterium z zarządzania zrobił w ubiegłym roku. Pracę w banku dostał dzięki temu, że sprawdził się podczas praktyk. Nie wszyscy absolwenci UMK mają tyle szczęścia. 30 proc. w pół roku po skończeniu studiów nie ma zajęcia. Część z nich nadal się uczy.

Biuro Karier UMK przeprowadziło kolejne badanie losów absolwentów. Ankieta została rozesłana do ok. 7 tys. osób, którzy skończyli nasz uniwersytet w 2010 i 2009 r. Wróciło 5 tys. odpowiedzi, w większość od ubiegłorocznych absolwentów.

Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK odpowiada na pytania dotyczące ich losów, ale opracowania uczelnia nie udostępnia. Dlaczego? - Nie wszystkie wyniki wydają się miarodajne, ponieważ z niektórych wydziałów dostaliśmy z powrotem bardzo mało ankiet, np. z teologii tylko dziewięć. Wszyscy, którzy je nadesłali pracują. Trudno jednak wysunąć z tego wniosek, że 100 proc. osób po teologii posiada pracę - mówi.

Pedagodzy mają zajęcie

Z większych wydziałów uniwersytet dane uznaje za wiarygodne, a z nich wynika, że najlepiej po studiach wiedzie się ekonomistom. Zajęcie ma 78 proc. z nich. Nieźle wypadają też pedagodzy i filologowie, z których 71 proc. pracuje po pół roku od obrony dyplomu. Ta informacja zaskakuje, ponieważ z kolei w "tabelkach" bezrobotnych Wojewódzkiego Urzędu Pracy pedagodzy są na pierwszym miejscu. Na koniec 2009 roku figurowało ich tam 616, a w I półroczu 2010 zgłosiło się 212 nowych

Jak można się dowiedzieć z ankiet nadesłanych do Biura Karier UMK, w pół roku po zakończeniu studiów pracowało 69 proc. absolwentów, w tym 4,5 proc. za granicą. 1,7 proc. osób prowadziło działalność gospodarczą, a 10,5 proc. uczyło się dalej.
Mimo że teraz już niemal wszystkie kierunki (z małymi wyjątkami, jak np. prawo) można studiować w dwóch etapach - na I i na II stopniu, to opłaca się wytrwać do magisterium. - W grupie, która zarabia dwa tysiące i więcej o połowę więcej jest osób z magistrem - wyjaśnia dr Marcin Czyżniewski.

Jak nie ten, to inny

Wielokierunkowcom łatwiej też znaleźć pracę. Częściej zgadzają się również z opinią, że bardziej odpowiada ona ich oczekiwaniom i mają większe szanse na awans zawodowy.

Uczelnia pytała również, czy absolwenci pozostają w regionie. Tylko 6 proc. pochodzących z Kujawsko-Pomorskiego wyjechało, prawdopodobnie za pracą, do innego województwa lub za granicę. W naszym regionie osiedlić zdecydowała się połowa z tych, którzy przyjechali studiować do Torunia spoza województwa. 34 proc. osób wróciło do rodzinnych stron, a 15 proc. wyemigrowało jeszcze gdzie indziej.
Kasia, po administracji, została w domu i bezskutecznie szuka pracy, wysyłając oferty do różnych instytucji w Kujawsko-Pomorskim.

Co więc zrobić, aby po skończeniu studiów nie wrócić na garnuszek rodziców?

Po pierwsze, wybierając kierunek nie należy kierować się modą. Artur Janas, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruniu mówił "Pomorskiej": - Łatwiej kształci się humanistów, to jednak na zawody techniczne jest i będzie popyt.
Przypominał, że ministerstwo nauki dotuje "kierunki zamawiane", które powinny być wskazówką trendu dla maturzystów (UMK prowadzi ich najwięcej ich w Polsce).

Specjaliści radzą także, aby już na studiach być aktywnym, np. wykazywać się na praktykach. Ewa Banaszak, szefowa toruńskiego Biura Karier, przyznawała w rozmowie z nami, że spora część absolwentów dostaje pracę właśnie dzięki praktykom: - Często w tym samym zakładzie pracy. A nawet jeśli nie, to i tak są one dużym atutem dla pracodawców, branym przez nich pod uwagę podczas rekrutacji.

Jak pokazuje poprzednie badanie losów absolwentów (2009 i 2008) - na pytanie w jaki sposób znaleźni oni zatrudnienie - ok. 12 proc. odpowiedziało: "dzięki wcześniejszym kontaktom z pracodawcą", a ok. 25 proc. "dzięki osobistym kontaktom".
Udostępnij

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska