https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piekło na moście

Na moście po panicznej ucieczce szyickich pielgrzymów...
Na moście po panicznej ucieczce szyickich pielgrzymów... afp/fotorzepa
Kilkaset osób, w większości kobiet i dzieci, zginęło w środę w Bagdadzie. Zostali stratowani lub strąceni z mostu na rzece Tygrys. Do tragedii doszło, gdy tłum szyitów zdążających do meczetu wpadł w panikę wskutek pogłoski, że wśród pielgrzymów jest terrorysta, który lada chwila wysadzi się w powietrze. Panika mogła być też następstwem trzech wybuchów moździerzowych - zamachu na uczestników modłów.

     Pod naporem pątników, usiłujących jak najszybciej opuścić most AImma, wiele osób wpadło do rzeki i utonęło. Inni ponieśli śmierć uduszeni w 50-stopniowym upale lub zmiażdżeni w ścisku. Jeszcze inni sami skakali do rzeki, by uniknąć stratowania.
     Ucieczkę utrudniały zapory ustawione dla ochrony przed terrorystami na moście oraz betonowe słupki 70-centymetrowej wysokości na ulicach prowadzących do meczetu.
     - Byliśmy na moście - opowiadał 28-letni Fadhel Ali, bosy i ociekający wodą. - Ścisk był okropny. Otaczały mnie tysiące ludzi. Usłyszeliśmy, że w tłumie jest zamachowiec samobójca. Wszyscy krzyczeli, wobec czego wyskoczyłem z mostu do rzeki i dopłynąłem do brzegu. Widziałem, jak po mnie wpadają do wody kobiety, dzieci i starzy mężczyźni.
     W rzece widać było dziesiątki ciał. Część wyłowiły ekipy policyjne w łodziach, a część ochotnicy, którzy wchodzili do wody z brzegu przy moście.
     - Na razie mamy pięciuset zabitych - powiedział Reuterowi przed południem wiceminister zdrowia Dżalil as-Szumari.
     - Straciliśmy rachubę, mamy setki zabitych i rannych - brzmiała następna informacja z Ministerstwa Zdrowia.
     Potem źródła w ministerstwie, policja i lekarze podali, że dotychczas naliczono 719 ofiar śmiertelnych i prawie 400 rannych. Przed wieczorem dyrektor generalny w Ministerstwie Zdrowia nie wykluczył, że liczba zabitych dojdzie do tysiąca.
     Z braku miejsca wielu rannych musiano kłaść na podłodze i wózkach na szpitalnych korytarzach.
     W kostnicy jednego ze szpitali zabrakło miejsc i dziesiątki ciał przykrytych płótnem leżały na chodniku przed budynkiem. Przeważały kobiety w czarnych abajach, dzieci i starcy.
     Zapłakani krewni krążyli między ciałami, szukając bliskich.
     Minister obrony, arabski sunnita Sadun al-Dulejmi, oświadczył w telewizji, że "to, co się zdarzyło, nie ma nic wspólnego z napięciami na tle wyznaniowym".
     W trudnej chwili rząd okazał się skłócony. Minister zdrowia Abdel Mutalib Muhammad Ali, związany z radykalnym ruchem szyickim, zażądał dymisji ministrów Dżabbora i Dulejmiego jako winnych zaniedbań przy zapewnieniu bezpieczeństwa pielgrzymom. Dżabbor odparł na to, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo tej części Bagdadu, gdzie doszło do tragedii, spoczywa na resorcie obrony, a nie MSW.
     Z kolei minister transportu Salam al-Maliki, szyita związany z ruchem radykalnego duchownego Muktady as-Sadra, zarzucił wojskom amerykańskim, że zablokowały ulice prowadzące do mostu AImma, wskutek czego karetki pogotowia wolniej docierały do rannych.
     Generał Chalid Hasan, komendant policji w dzielnicy Azamijja w północnej części Bagdadu, ocenił, że do tragedii doszło wskutek nadmiernego stłoczenia się wiernych na moście.
     Rano według telewizji irackiej około miliona pielgrzymów ze wszystkich części Bagdadu i z prowincji zdążało z różnych stron do starej dzielnicy Kazimijja na obchody rocznicy męczeństwa szyickiego imama Musy al-Kazima, którego grób znajduje się w tamtejszym meczecie Al-Kazimajn z XVI-XVII wieku.
     Most A Imma łączy dzielnice Azamijja i Kazimijja.
     Ulice prowadzące do meczetu są wąskie, wskutek czego ratownikom było trudno dotrzeć do poszkodowanych.
     Zanim doszło do paniki na moście, bojówka irackiego skrzydła Al-Kaidy wystrzeliła w stronę miejsca modłów w Kazimiji trzy pociski moździerzowe. Na miejscu zginęło siedem osób, a 35 zostało rannych.
     Napięcie między dwiema społecznościami muzułmańskimi Iraku, sunnitami i szyitami, narasta od dawna, a pielgrzymi szyiccy są celem terrorystycznych zamachów bombowych co najmniej od marca zeszłego roku.
     Antyrządowi rebelianci iraccy rekrutują się

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

MISTRZOWIE FOTOGRAFII Głosowanie rozpoczęte! Głosuj na swoich faworytów!

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Zmiany w zwolnieniach z abonamentu RTV. Te osoby także nie muszą go płacić

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska