Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piękne lalki przyciągnęły tłumy. Wystawa w brodnickim Muzeum [zdjęcia]

(ever)
Dwie wystawy w brodnickim muzeum przyciagnęły tłumy. Jedna dotyczy mody, a druga prezentuje sceny z życia Jana Pawła II
Dwie wystawy w brodnickim muzeum przyciagnęły tłumy. Jedna dotyczy mody, a druga prezentuje sceny z życia Jana Pawła II ever
W salach zabytkowej Bramy Chełmińskiej za pomocą lalek, zaprezentowano sceny z życia Karola Wojtyły oraz modę na przestrzeni wieków. To prawdziwy raj dla dzieci i dorosłych.

Brodnica. Lalkowe "Habemus Papam" i "Ja nie mam co na siebie włożyć"

Tłumy brodniczan odwiedziły muzeum, przy okazji otwarcia dwóch czasowych wystaw. Skąd takie zainteresowanie? Mieszkańców przyciągnęły piękne lalki.

- Z Muzeum Lalki w Pilźnie przyjechały do nas dwie wystawy - informuje Marian Marciniak, dyrektor placówki muzealnej. - Jest to wystawa poświęcona Karolowi Wojtyle, oraz druga prezentująca modę od XII wieku. Czemu prezentujemy je razem? Zdecydowaliśmy się na połączenie tych dwóch wystaw, ze względu na przepiękne lalki.

Pierwsza z nich, nosząca tytuł "Habemus Papam" powstała w 2006 roku i poświęcona jest Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Składa się z wybranych 14 scen z jego życia i po których jest on przewodnikiem. Jak to możliwe? Muzeum Lalki w Pilźnie (województwo podkarpackie) do wystawy dołączyło nagranie Karola Wojtyły wspominającego własne dzieciństwo i kapłaństwo z podkładem Barki.

Brodnica - wiadomości

Druga z wystaw, nosząca tytuł " Ja nie mam co na siebie włożyć" dotyczy mody. W co się ubrać, to odwieczny dylemat kobiet. Z takimi problemami płeć piękna musi się zmagać już od najdawniejszych czasów. Piękne lalki pokazują w chronologicznym ciągu, jak ubierały się zgodnie z kanonami ówczesnej mody i jak w nich wyglądały, modnisie na przestrzeni wieków. Lalki ubrane są w stroje noszone przez kobiety od XII do XX wieku. Na wystawie można także zobaczyć, co stanowi uzupełnienie lalkowej rewii mody, szkice sukien i dodatków.

- Tłumy na otwarciu wystawy pokazują, że dobrze zrobiliśmy prezentując piękne lalki w naszych salach - dodaje Marian Marciniak. - Brodniczanie będą mogli oglądać wystawę jeszcze przez miesiąc.

Przy okazji dwóch lalkarskich wystaw kilka słów musimy poświecić ich twórcom. Muzeum Lalek w Pilźnie powstało na bazie Pracowni Artystycznej "Kasia". Kiedyś lalki w strojach ludowych stanowiły piękną pamiątkę z Polski. To właśnie w tej pracowni powstawały piękne lalki w strojach śląskich, kurpiowskich i innych. Od 1988 roku w pracowni powstają lalki tekstylne, drewniane, ceramiczne i porcelanowe. Liczne kontakty zagraniczne, po pewnym czasie, spowodowały, że powstała prywatna kolekcja lalek z całego świata, oraz sprzętów codziennego użytku z krajów pochodzenia lalek. To właśnie ta kolekcja dala początek muzeum.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska