We wtorek, 25 kwietnia, w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu, miało miejsce podpisanie umów o dofinansowanie projektów ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze. Przekazali je beneficjentom marszałek Piotr Całbecki, członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i wiceprzewodnicząca sejmiku województwa Agnieszka Kłopotek. Ich łączna wartość to 9 mln zł. Dotyczyły m.in. termomodernizacji,, tworzenia integrujących mieszkańców centrów aktywności lokalnej, budowę i wyposażanie miejsc rekreacji, a także przedsięwzięcia biznesowe.
- To dzięki zaangażowaniu beneficjentów śmiało sięgających po środki z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich udaje się zrealizować projekty, które odpowiadają potrzebom lokalnej społeczności i rozwijają kujawsko-pomorską gospodarkę – mówił marszałek Piotr Całbecki. - Wśród dzisiaj podpisanych umów są także projekty termomodernizacji, które nie tylko wpływają na ochronę środowiska, ale także na poprawę ekonomii funkcjonowania instytucji, które je realizują.
Doposażenie plaży nad Mochlem i aktywizacja społeczna
W ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze burmistrz Kamienia Krajeńskiego odebrał umowę na doposażenie miejsca aktywnego wypoczynku nad jeziorem Mochel. Wartość dofinansowania to 27 tysięcy złotych. Planowana operacja obejmuje zakup stołów do gry w chińczyka, ping-ponga oraz do gry w piłkarzyki. Ma to wpłynąć na poprawę atrakcyjności jeziora.
Przypomnijmy, że w tym miejscu dwa lata temu pojawiły się nowoczesne, multimedialne urządzenia, czyli trzy ławki z panelami fotowoltaicznymi oraz ławostół z zadaszeniem, gdzie można podładować telefon komórkowy czy laptopa za pomocą kabla lub indukcyjnie. W stole są zamontowane plansze do gier w warcaby i chińczyka. Z tych udogodnień mieszkańcy i turyści mogą korzystać bezpłatnie. Boczne oparcia ławek zawierają ciekawostki turystyczne dotyczące m.in. głębokości jeziora Mochel, roku nadania praw miejskich czy Czarnej Góry w Dąbrówce - najwyższego wzniesienia województwa kujawsko-pomorskiego.
Na zaktywizowanie społeczności lokalnej powiatu sępoleńskiego ponad 400 tysięcy złotych pozyskała LGD „Nasza Krajna”. Grupę docelową stanowi 484 mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju. W ramach projektu przeprowadzone zostaną działania mające na celu aktywizację mieszkańców poprzez ich udział w projekcie i angażowanie się w działania organizacji obywatelskich. Powstaną cztery Centra Aktywności Lokalnej. W ramach projektu zaplanowano warsztaty, kursy i zajęcia:
- rękodzielnicze,
- plastyczne,
- dziennikarskie,
- animacyjne,
- tworzenia gier terenowych,
- wokalne,
- modelarskie,
- plastyczne,
- animacyjne,
- z robotyki,
- kulinarne,
- pierwszej pomocy,
- dla opiekunów wypoczynku dzieci i młodzieży,
- z pożarnictwa.
- ruchowe,
- nordic walking,
- na basenie,
- wyjazdy edukacyjno-integracyjne,
- wyjazdy do placówek kultury,
- spotkania koła filmowego.
Projekt ma być realizowany do końca października.
Zobacz zdjęcia z wręczenia umów w UM w Toruniu:
