Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsi odważni zdawali nowy egzamin na motor. Wszyscy oblali...

(M)
Pokaz w Grudziądzu w wykonaniu Leszka Pawłowskiego, mechanika-kierowcy WORD-u
Pokaz w Grudziądzu w wykonaniu Leszka Pawłowskiego, mechanika-kierowcy WORD-u Piotr Bilski
Wymogi stawiane kandydatom na prawo jazdy tej kategorii są naprawdę wyśrubowane. Przekonali się o tym pierwsi trzej odważni, którzy zdawali w Bydgoszczy. Wszyscy oblali. W Toruniu i Grudziądzu zorganizowano pokazy techniki jazdy.

Nie udało się, bo kursanci nie byli dostatecznie dobrze przygotowywani. Uczyli się według starych zasad - wyjaśnia Tadeusz Błażejewski, pełnomocnik dyrektora ds. szkoleń i egzaminowania w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Bydgoszczy.

Przeczytaj również: Ruszają kursy na prawo jazdy kat. AM - na skutery i motorowery

W Toruniu i Grudziądzu pierwsze egzaminy zaplanowane są w czwartek, zaś we Włocławku nie ma na razie chętnych.

Za to toruński WORD zorganizował u siebie i w swej grudziądzkiej filii pokazy tego, co czeka kandydatów na motocyklistów. Na końcu placów manewrowych zainstalowane będą dmuchane bandy - takie same jakie znajdują się na stadionie żużlowym w Zielonej Górze.

- Liczymy się z upadkami motocyklistów, co i w starej formule egzaminacyjnej się zdarzało - wyjaśnia Ryszard Nagórski, zastępca dyrektora toruńskiego WORD-u.

Novum obowiązuje formalnie od 19 stycznia tego roku, a praktycznie od teraz. Śnieżną zimą nie można wszak było sprawdzać umiejętności motocyklistów.

Zobacz: Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy 2013 - rozwiąż przykładowy test

Na pewno jest trudniej. Najpierw egzamin teoretyczny, potem praktyczny na placu manewrowym. Zadanie pierwsze to jazda po tzw. ósemce. W prostokącie o wymiarach 7 na 14 m ustawione są 2 gumowe pachołki, wokół których kursant musi wykonać 5 ósemek. Następnie jest slalom wolny między bramkami. Motocyklista wykonuje skręty między rozstawionymi co 3,5 m bramkami, czyli dwoma pachołkami. Pachołka nie można dotknąć, bo taki błąd przerywa egzamin. Potem jest tzw. slalom szybki - ze średnia prędkością co najmniej 30 km na godz., z ominięciem 3 pachołków ustawionych co 7 metrów. Wjazd i wyjazd odbywają się przez 1,5-metrowe bramki z pachołków. - W tym zadaniu liczy się czas - mówi Ryszard Nagórski. - Aby osiągnąć średnią przejazdu 30 kilometrów na godzinę, kursant powinien wjechać przez bramkę "czterdziestką". Później, wykonując slalom zwolni. I wyjeżdżając znów powinien przyspieszyć. Jeśli nie uzyska średniej prędkości, ma jeszcze drugą próbę. - A prędkość tę mierzą kamery ustawione na wjeździe i wyjeździe. To coś w rodzaju odcinkowego pomiaru prędkości - precyzuje Błażejewski. - Informacja o osiągniętej prędkości wyświetlana jest na tablicy elektronicznej. Kolejnem zadaniem jest omijanie przeszkody. Motocyklista rozpędza się do co najmniej 50 km na godz. Taką prędkość musi mieć wjeżdżając przez bramkę o szer. 2 m. 10 metrów dalej ustawiona jest przeszkoda (3 pachołki) o szer. 1 m, którą musi ominąć z prawej strony, a po drugim najeździe - z lewej.

Po zaliczeniu tych zadań kursant musi jeszcze wykonać dwa hamowania z 50 km na godz. do zera. Pierwsze to hamowanie zwykłe w miejscu wskazanym przez egzaminatora. Silnik nie może zgasnąć. Drugie jest hamowanie awaryjne na znak dany przez egzaminatora. Teraz silnik może zgasnąć.

Czytaj: Prawo jazdy po nowemu - egzaminy, przepisy, testy, koszty. Poradnik

W kujawsko-pomorskich ośrodkach oba zadania wykonywane są na placach manewrowych, ale przepisy pozwalają na ich przeprowadzenie także w ruchu miejskim. I właśnie 25-minutowa jazda przez miasto to ostatnie zadanie egzaminacyjne.

Podobnie wygląda egzamin na motorowerową kategorię prawa jazdy - "AM". Jedyna różnica to brak przeszkody. Egzaminy odbywają się na motorowerze, ale "AM" uprawnia także do jazdy skuterem i lekkim quadem.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska