https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy doustny lek na Covid-19 zatwierdzony w USA. Jak działa Paxlovid?

Hubert Rabiega
Opracowanie:
Zdjęcie ilustracyjne, Karol Makurat/Reporter
Podawany doustnie lek przeciwko Covid-19 o nazwie Paxlovid został w środę w trybie nadzwyczajnym dopuszczony do obrotu przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). Tabletki produkowane przez Pfizera są przeznaczone dla pacjentów w początkowej fazie choroby wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

W trybie nadzwyczajnym amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła do obrotu w środę pierwszy doustny lek na Covid-19 - donosi Polska Agencja Prasowa. Produkowany przez Pfizera Paxlovid może być stosowany przez pacjentów w początkowej fazie choroby. Tabletki nie mogą być podawane pacjentom już hospitalizowanym albo jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki - zastrzegła FDA.

W trakcie badań klinicznych nad Paxlovidem wykazano 88 proc. skuteczności w ochronie przed hospitalizacją oraz śmiercią w leczeniu pacjentów z Covid-19 narażonych na ciężki przebieg tej choroby.

Główną substancją czynną Paxlovidu jest nirmatrelwir, który nie pozwala na replikowanie się wirusa SARS-CoV-2. W zestawie tabletek od Pfizera znajduje się także ritonawir, który przedłuża działanie nirmatrelwiru. Kuracja Paxlovidem zalecana przez FDA trwa pięć dni.

Producent leku zapewnia, że jest on skuteczny także u zakażonych wariantem omikron.

Amerykańska FDA ma już niebawem dopuścić do obrotu także inny doustny lek przeciw Covid-19. Będzie to molnupirawir wytwarzany przez koncern Merck, który uzyskał już dopuszczenie m.in. przez Europejską Agencję Leków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Ludzie tak bardzo boją się szczepień, że wolą - za przeproszeniem - nażreć się guana. A co wy myślicie? Amantadyna czy te nowe leki na C19 są obojętne dla zdrowia? Skutki uboczne, często występujące, mogą być gorsze od ewentualnego ryzyka powikłań poszczepiennych. I to bardziej, niż się domorosłym medykom wydaje.
G
Gość
22 grudnia, 23:52, Gość:

Amantadyna też działa. Od roku Polska prowadzi badania nad jej skutecznością, a od 1,5 roku ratuje życie ludziom. Sami sobie odpowiedzcie kto jest foliarzem.

Niestety - za niska produkcja. Może i skuteczna, ale dla wszystkich nie starczy. Potrzebują jej pacjenci z chorobą Parkinsona oraz zakażeni grypą typu 2. Jej użycie nie jest obojętne dla zdrowia. Włos się jeży, gdy przeczyta się ulotkę przylekową.

G
Gość
Amantadyna też działa. Od roku Polska prowadzi badania nad jej skutecznością, a od 1,5 roku ratuje życie ludziom. Sami sobie odpowiedzcie kto jest foliarzem.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska