Na podstawie rozporządzenia ministra zdrowia od poniedziałku 16 maja obowiązuje na terenie całej Polski stan zagrożenia epidemicznego. Zastąpił on stan epidemii, który wprowadzono w Polsce 20 marca 2020 roku w reakcji na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę Covid-19.

– To nie jest żadne zniesienie epidemii, tylko – mówiąc symbolicznie – przełączenie czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając tę zmianę.
Stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Co to oznacza?
W praktyce zmiana stanu epidemii na stan zagrożenia epidemicznego nie wpłynie znacząco na codzienne życie Polaków. – Dla przeciętnego Polaka właściwie nic się nie zmieni – ocenił w poniedziałek Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, podczas rozmowy w Polskim Radiu 24.
Kraska przypominał, że większość obostrzeń związanych z Covid-19 został już zniesiona. Od 28 marca zniesiono obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych (nadal należy stosować maseczki w placówkach medycznych oraz w aptekach). Nie jest też już stosowana kwarantanna oraz izolacja. Przestały też funkcjonować specjalne oddziały dla chorych na Covid-19 oraz szpitale tymczasowe.
Covid-19. Liczba zakażeń spada
Wiceminister Kraska poinformował, że w ciągu ostatniej doby wykryto 95 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Wskaźnik R, czyli współczynnik reprodukcji wirusa, wynosi obecnie 0,79 i nadal spada.
Według ostatniego raportu Ministerstwa Zdrowia obejmującego siedem dni wykryto w Polsce 3,9 tys. nowych zakażeń (dane za okres 5-11 maja 2022 roku). W tym samym okresie z powodu Covid-19 zmarło 25 osób, a z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 69 osób. W szpitalach przebywa obecnie 981 pacjentów chorych na Covid-19.
Cały czas trwa akcja bezpłatnych szczepień przeciwko Covid-19. W pełni zaszczepionych zostało jak dotąd niemal 22,5 mln osób.
O pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce poinformowano 4 marca 2020 roku.
