Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień jesieni. Kiedy zaczyna się jesień astronomiczna i jesień kalendarzowa? Taka będzie jesień 2023

OPRAC.:
Magdalena Walczak-Grudzka
Magdalena Walczak-Grudzka
Wideo
od 16 lat
Kiedy zaczyna się jesień? Kiedy jest początek jesieni astronomicznej i kalendarzowej? Pierwszy dzień astronomicznej jesieni to dzień tak zwanej równonocy jesiennej. Kiedy dokładnie przypada pierwszy dzień jesieni w 2023 roku? Jaka będzie jesień? Czytaj więcej.

Spis treści

Pierwszy dzień jesieni. Kiedy zaczyna się jesień?

Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? Jak w przypadku każdej pory roku - zwykle mamy dwie daty:

  • rozpoczęcie jesieni astronomicznej,
  • rozpoczęcie jesieni kalendarzowej.

Pierwszy dzień jesieni według wierzeń dawnych Słowian obchodzony był jako Święto Plonów i wyznaczał koniec żniw. Kiedy przypada pierwszy dzień jesieni i co to jest równonoc jesienna? Wyjaśniamy.

Jesień astronomiczna - co to znaczy i kiedy się zaczyna?

Kiedy przypada pierwszy dzień astronomicznej jesieni w 2023 roku? Pierwszy dzień astronomicznej jesieni to dzień tak zwanej równonocy jesiennej. Astronomiczna jesień rozpoczyna się, gdy Słońce przechodzi w punkt Wagi - od tego momentu półkula północna jest słabiej oświetlana niż południowa. Taka sytuacja trwa aż do równonocy wiosennej.

Data kalendarzowej jesieni nie zawsze pokrywa się z jesienią astronomiczną. W tym roku jednak początek jesieni astronomicznej i kalendarzowej wypada tego samego dnia.

Pierwszy dzień jesieni 2023 roku przypada w sobotę, 23 września. To początek zarówno kalendarzowej, jak i astronomicznej jesieni. Moment równonocy jesiennej nastąpi 23 września o godzinie 8:49 - właśnie wtedy rozpocznie się oficjalnie jesień.

Tak więc równonoc jesienna 2023 wypada w sobotę, 23 września a początek jesieni astronomicznej nastąpi w momencie równonocy jesiennej. Jesień 2023 rozpocznie się dokładnie o godzinie 8:49.

Kiedy zaczyna się kalendarzowa jesień?

Czym się różni data jesieni kalendarzowej od astronomicznej? Data rozpoczęcia jesieni kalendarzowej jest stała i nigdy nie ulega zmianie. Jesień kalendarzowa zaczyna się zawsze 23 września.

Data kalendarzowej jesieni nie zawsze pokrywa się z jesienią astronomiczną. Powszechnie wiadomo, że pierwszy dzień jesieni astronomicznej i kalendarzowej nie zawsze przypada na ten sam termin. W tym roku jesień astronomiczna i kalendarzowa wypadają w ten sam dzień - 23 września.

Poza astronomiczną i kalendarzową, jesień może być jeszcze:

  • fenologiczna - jest związana z cyklem rozwojowym przyrody, wyznaczają ją kolory liści i opadanie ich z drzew, kwitnienie wrzosu zwyczajnego, dojrzewanie kasztanowca zwyczajnego i borówki brusznicy;
  • termiczna - trwa, gdy średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się w zakresie od 5 do 15 stopni;
  • meteorologiczna - to umowny okres trwający od 1 września do 30 listopada.

Taka będzie jesień 2023. Oto długoterminowa prognoza pogody

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, we wrześniu i październiku w całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Suma opadów atmosferycznych w tych dwóch jesiennych miesiącach w całej Polsce powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

W listopadzie w Polsce spodziewać się można miesięcznej temperatury powietrza w zakresie normy wieloletniej zaś opady na całym obszarze kraju mogą przekraczać normę wieloletnią. Grudzień zapowiada się ciepły i mokry - parametry mają przekraczać średnią z 30 lat.

Równonoc jesienna 2023

Skąd się wzięła nazwa równonoc? To określenie dosłowne, które oznacza oczywiście, że w tym konkretnym momencie długość dnia jest równa nocy. W równonoc jesienną dzień i noc będą tego dnia trwały po 12 godzin.

Równonoc jesienna (wrześniowa) to moment, w którym Ziemia przekracza punkt na swojej orbicie, w którym promienie słoneczne padają prostopadle na równik i są równocześnie styczne do jej powierzchni przy biegunach, i od tej chwili przez pół roku biegun południowy będzie bliżej Słońca niż biegun północny (Słońce bardziej oświetla południową półkulę Ziemi).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska