Jak pokazują wyniki Business Software Alliance (światowej organizacji reprezentującej branżę oprogramowania komputerowego), w ubiegłym roku polscy przedsiębiorcy korzystający z nielegalnych programów zapłacili w sumie 1,7 miliona złotych (odszkodowania i zakup legalnego oprogramowania). Najwyższa ugoda zawarta w 2011 roku w naszym kraju sięgnęła kwoty ponad 300 tysięcy złotych.
Przeczytaj też: Szefie! Uważaj, by pracownik nie doniósł, że twoja firma stosuje pirackie oprogramowanie (wideo)
- Liczba pirackiego oprogramowania w firmach w Polsce spada - mówi Nicholas Piotrowski z firmy informatycznej „Nixus” w Bydgoszczy. - Wpływa na to liczba kontroli w przedsiębiorstwach, spadają też ceny.
Dlaczego „piratujemy”? - Najczęściej Polacy decydują się na nielegalne oprogramowanie, bo tak taniej - wyjaśnia Piotrowski. - Nasi rodacy tłumaczą się też niewiedzą. Może mieć na to wpływ również kwestia przyzwyczajenia. Na przykład student, któremu firma udostępniała za darmo program, już jako absolwent może mieć kłopot z zebraniem potrzebnej do zakupu sumy. Woli zaoszczędzić niż kupować legalnie.
Czytaj również: Audiobooki - rewolucja w księgarniach?
Nie warto ryzykować Ściganie piratów w Polsce jest coraz bardziej skuteczne. - W ubiegłym roku przeprowadziliśmy ponad trzykrotnie więcej akcji wobec nieuczciwych przedsiębiorców niż w 2010 a wysokość odszkodowań wzrosła o 34 procent - twierdzi Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce. - Polscy przedsiębiorcy powinni więc rozważyć, czy ryzyko korzystania z nielegalnego oprogramowania nie jest zbyt duże.
Czy w tym roku będą podobne kontrole? - Nie zwalniamy tempa - dodaje Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA. - Właśnie zakończyła się trwająca od połowy lutego antypiracka kampania telewizyjna informująca o możliwości zgłaszania nam przypadków piractwa komputerowego w firmach. Otrzymaliśmy wiele zgłoszeń, które obecnie są weryfikowane we współpracy z naszymi prawnikami.
Czytaj: E[b]-zakupy. Seniorzy coraz chętniej kupują żywność w internecie[/b]
Sprawdź się! Trwa kampania informacyjna „Sprawdź swoje oprogramowanie”, w ramach której BSA zachęca przedsiębiorców, by skontrolowali swoje oprogramowanie, oraz wypełnili i odesłali oświadczenie o jego legalności. - Pomoże to nam zaklasyfikować daną firmę jako legalnego użytkownika oprogramowania - dodaje Janiszewski.
Chcesz wypełnić taką ankietę? Poproś o nią e-mailowo ([email protected]) o taki formularz.
Przeczytaj: E-booki wypierają tradycyjne książki?
