PIT za 2016 rok. Jak się rozliczamy [najważniejsze pytania i odpowiedzi, eksperci]

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Na pytania odpowiadały Grażyna Kother (po lewej) oraz Katarzyna Kośmicka, ekspertki Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Na pytania odpowiadały Grażyna Kother (po lewej) oraz Katarzyna Kośmicka, ekspertki Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Korzystamy z ulg po staremu? Teraz emeryci łatwiej podzielą się 1 procentem, a urzędnik wypełni deklarację za podatnika? - pytali Czytelnicy.

Na pytania odpowiadały Grażyna Kother oraz Katarzyna Kośmicka, ekspertki Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Mąż pracuje w Irlandii i rozlicza się z tamtejszym fiskusem. Ja mieszkam w Polsce, ale nie osiągam tutaj żadnych dochodów. W tej sytuacji musimy składać PIT-y w kraju? Czy mogę w urzędzie skarbowym otrzymać zaświadczenie, że nic nie zarabiam?
Grażyna Kother: - W tej sytuacji nie trzeba składać zeznań podatkowych w polskim urzędzie. Jak najbardziej może pani wystąpić o zaświadczenie o braku dochodów.

Mam emeryturę z ZUS i KRUS. Czy oba urzędy rozliczą się za mnie z fiskusem?
Katarzyna Kośmicka: - W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma płatnikami, co oznacza, że musi pan sam złożyć PIT-37.

W 2016 roku sprzedałam samochód, który posiadałam niecałe pół roku. Muszę to uwzględnić w swojej deklaracji?
Grażyna Kother: - Mamy do czynienia z przychodem, który trzeba wpisać w druku PIT-37 w pozycji 81. (tj. "Przychód ze zbycia").

Jesteśmy z mężem na emeryturze i kupiliśmy mieszkanie na kredyt? Czy emeryci mogą skorzystać z ulgi odsetkowej.
Katarzyna Kośmicka: - Nie mogą, ale nie tylko emeryci. Już nikt nie ma takiego prawa, ponieważ wspomniana ulga już dawno nie istnieje.

Czy zasady korzystania z ulgi rehabilitacyjnej są takie same, jak rok temu?
Grażyna Kother: - Zasady nie zmieniły się. W przypadku posiadania orzeczenia o przyznaniu jednego z trzech stopni niepełnosprawności, można odliczyć m.in. koszty związane z zakupem niezbędnych leków, jeśli wydatki na nie przekroczą 100 zł miesięcznie. Wówczas odliczeniu podlega kwota stanowiąca różnicę między wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu, a kwotą 100 zł.

I tak np., jeśli zapłacimy w aptece 200 zł, odliczamy 100 zł, gdy 300 zł wtedy 200 zł, 400 zł - 300 zł. Nie obowiązuje tu żaden limit, jednakże musimy posiadać dowody poniesienia wydatków (np. faktury z apteki). Można odliczyć także wydatki związane z dojazdem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne do limitu 2 280 zł. Oczywiście, to górny próg, bo urząd skarbowy ma prawo zweryfikować, i robi to coraz częściej, czy rzeczywiście wydatki zostały poniesione w związku z wyjazdami na zabiegi. Odliczamy, tyle ile faktycznie wydaliśmy. Ważne jest również, by samochód stanowił własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej. Nie można natomiast odliczyć wydatków na dojazd na wizyty lekarskie.

Ulgę rehabilitacyjna rozliczamy w PIT/O i dołączamy do odpowiedniego zeznania rocznego.

Opiekuję się starszą mamą, ma ponad 80 lat. Czy mogę odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej wydatki na leki, które jej kupuję?
Katarzyna Kośmicka: - Sam wiek i opieka nie uprawnia do odliczeń. Mówimy o uldze rehabilitacyjnej, czyli trzeba posiadać jeden z trzech stopni niepełnosprawności. Należy również pamiętać, że roczne dochody osoby niepełnosprawnej, pozostającej na utrzymaniu podatnika, nie mogą przekroczyć 9120 zł.

Jestem emerytem. Słyszałem, że w tym roku łatwiej jest podarować jeden procent organizacji pożytku publicznego.
Grażyna Kother: - Od 15 marca podatnicy mogą skorzystać z nowego formularza PIT-OP, czyli oświadczenia o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego. Jest on przeznaczony dla emerytów i rencistów, którzy otrzymali roczne obliczenie podatku PIT-40A oraz chcą przekazać 1 procent wybranej OPP. Do tej pory musieli składać zeznanie podatkowe, teraz, jeśli złożą PIT-OP, to urząd przekaże wybranej organizacji 1 proc.

PIT-OP złożymy elektronicznie, przy użyciu dostępnego na Portalu Podatkowym formularza online, formularza interaktywnego, aplikacji e-Deklaracje Desktop, a także za pośrednictwem bankowości internetowej i papierowo. Oświadczenie można składać do 2 maja 2017 roku.

Podobno teraz urząd może rozliczyć PIT-a za podatnika.
Katarzyna Kośmicka: - Tak,. wystarczy przesłać do właściwego urzędu skarbowego PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego. W tym formularzu podatnik przekazuje urzędowi informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazaniu 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Urząd skarbowy, na podstawie danych z wniosku PIT-WZ oraz posiadanych informacji od pracodawców lub organów rentowych, samodzielnie przygotuje zeznanie podatkowe.

Ważne! Jednak wniosek PIT-WZ można przesłać tylko przez internet.

Zasady korzystania z ulgi na dzieci nie zmieniły się?
Grażyna Kother: - Są identyczne. Mogą z niej korzystać osoby, które wychowują: dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, osoby do ukończenia 25 roku, uczące się.

Obowiązuje limit dochodów małżonków (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania i o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne - red.), który wynosi 112 tys. zł rocznie. Gdy oboje rodzice zarobili więcej, nie skorzystają z odpisu.

Identyczny limit obowiązuje osobę samotnie wychowującą dziecko. To ograniczenie dochodu dla podatnika, który nie jest w związku małżeńskim jest niższe i wynosi 56 tys. zł.

Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje ulga w wysokości po 92,67 zł miesięcznie, czyli po 1112,04 zł rocznie, na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie, czyli rocznie 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne - po 225 zł miesięcznie - rocznie 2700 zł.
Rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z ulgi bez względu na wysokość uzyskanego dochodu.
Ulgę na dziecko rozliczamy na PIT/O, który dołączamy do odpowiedniego zeznania rocznego: PIT-36 lub PIT-37.

Jestem honorowym krwiodawcą. Rozliczam się jak wcześniej?
Katarzyna Kośmicka: - Tak. Obliczając wartość darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa należy pamiętać o pomnożeniu ilości (wyrażonej w litrach) oddanej bezpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł. Tyle bowiem wynosi wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego dawcy za jeden litr pobranej krwi.

I tę rozliczamy w PIT/O i dołączamy do odpowiedniego zeznania rocznego.

W 2015 roku po raz pierwszy odliczałem ulgę internetową. Czy mogę otrzymać zwrot także za 2016 rok?
Grażyna Kother: - W tym przypadku można jeszcze tylko raz skorzystać z odpisu. Odliczamy wyłącznie wydatki związane z użytkowaniem sieci, przy czym maksymalny limit to 760 zł.

Ci, którzy zaczynają korzystać z internetu po raz pierwszy, mogą przez dwa lata odliczać od dochodu udokumentowane wydatki. Ważne jest rozliczenie wyłącznie w dwóch kolejnych latach, nie można więc zrobić tego z roczną lub kilkuletnią przerwą.

Zrobiłam remont mieszkania, który polegał głównie na wymianie ogrzewania, kupiliśmy gazowe. Czy mogę skorzystać z ulgi budowlanej?
Katarzyna Kośmicka: - Nie, ponieważ ta ulga została zlikwidowana w 2014 roku.

Ważne! Są jeszcze pytania dotyczące rozliczania się z fiskusem za 2016 rok? Można zadzwonić na numer Krajowej Informacji Podatkowej. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00 pod numerami telefonów: 801 055 055 (ze stacjonarnego), (22) 330 0330 (z komórkowego) i +48 22 330 0330 (z zagranicy).

AKCJA SZYBKI PIT W NASZYM REGIONIE

Tymczasem rwa akcja "Szybki PIT", która pomaga podatnikom rozliczać zeznania podatkowe. Dlaczego "szybki" PIT?
Ponieważ, korzystając z możliwości złożenia zeznania przez internet, można to zrobić naprawdę szybko. Dodatkowo jest to proste i bezpieczne, a jednocześnie oszczędza się czas i pieniądze (nie trzeba kupować znaczka pocztowego, ani drukować formularza).
Resort finansów nie radzi zwlekać ze złożeniem deklaracji do końca kwietnia.
24 i 25 marca br. w godzinach od 12.00 do 20.00 pracownicy urzędów skarbowych będą czekać w kilkudziesięciu galeriach handlowych w całym kraju, m.in. w naszym regionie. Pomogą wypełnić zeznanie podatkowe i wysłać je elektronicznie bezpośrednio do urzędu skarbowego.

Na wyznaczonych stanowiskach informacyjnych dyżur będą pełnić eksperci. Udzielą szczegółowych informacji na temat podatku dochodowego, m.in. o ulgach i odliczeniach. Najważniejsze jest jednak to, że pomogą wypełnić PIT-a i sprawnie wysłać przez internet do dowolnego urzędu skarbowego. Osoby, rozliczające się na miejscu otrzymają urzędowe poświadczenie odbioru zeznania (UPO).

Każdy podatnik może skorzystać z tej darmowej pomocy. Wystarczy zabrać ze sobą rozliczenie PIT-11, jaki otrzymujemy od pracodawców lub inne dokumenty świadczące o naszych dochodach w 2016 r. Jeśli chcemy skorzystać z ulg podatkowych, to należy również pamiętać o wzięciu potwierdzenia wydatków, które chcemy odliczyć. Bardzo ważne jest również, aby mieć ze sobą zeszłoroczne rozliczenie PIT-a (za 2015 rok) lub dokładną kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. Będzie to potrzebne do identyfikacji danych w systemie e-Deklaracje.

W województwie kujawsko-pomorskim akcja "Szybki PIT - PIT wysyłam podczas zakupów" zostanie zorganizowana w następujących galeriach handlowych:
- Focus Mall ,Bydgoszcz, ul. Jagiellońska 39-47;
- Galeria Plaza, Toruń, ul. Broniewskiego 90;
- CH Wzorcownia, Włocławek, ul. Kilińskiego 3A;
Galeria Grudziądzka, Grudziądz, ul. Konarskiego 45;
- Galeria Solna Inowrocław ul. Wojska Polskiego 16.

Uwaga! Na stanowiskach w galeriach handlowych urzędnicy nie będą przyjmować zeznań podatkowych PIT w formie papierowej.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie