Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas konferencji poświęconej tworzeniu koncernu multienergetycznego nazwał dzień "historycznym", podkreślając, że polityka klimatyczna i presja rynku wymuszają zmiany i transformację dotychczasowych rozwiązań na rynku. Obajtek podkreślał, że przyszłością koncernu multienergetycznego jest rozwój segmentu paliwowego, petrochemicznego, energetycznego i detalicznego. A ważnym zjawiskiem ma być dekarbonizacja działań, czyli odchodzenie od węgla i paliw kopalnych.
Środki zaradcze - znaleziono partnerów
Saudi Aramco, największy producent ropy naftowej na świecie będzie partnerem w rafinerii Grupy Lotos. Jak podkreślał Daniel Obajtek, saudyjska firma "nie idzie z trendami, ale wyznacza trendy". Ponadto z SA podpisano umowy związane z analizami rynku ropy i petrochemii oraz umowę o badaniach i rozwoju, a także umowę na dostawy ropy naftowej - do 400 tys. baryłek dziennie.
PKN Orlen miał także sprzedać część stacji paliw należących do Grupy Lotos. W tym zakresie partnerem transakcji będzie węgierski MOL, który odkupi 417 stacji za 610 mln USD. Ponadto PKN ORLEN zawarł z węgierskim koncernem MOL warunkową, ramową umowę sprzedaży, w wyniku której podmioty należące do Grupy ORLEN zakupią od MOL 144 stacji paliw na Węgrzech oraz 41 stacji paliw na Słowacji, za 259 mln USD.