Mają się czego obawiać?
Logo Nordei zastąpi logo PKO BP
Koniec ze spekulacjami, że skandynawska Nordea wycofuje się z naszego kraju, bo - wręcz przeciwnie - razem ze swoimi klientami i pracownikami wędruje pod skrzydła naszego największego banku detalicznego.
- Mniej więcej za pół roku staniemy się właścicielami Nordea Bank Polska, spółki leasingowej Nordea Finance i towarzystwa ubezpieczeń na życie Nordea Polska TUnŻ - wymienia Monika Floriańczyk__z biura prasowego PKO BP.
Bank Nordea ma 300 tys. klientów, ponadto 130 tys. osób wkupiło w nim polisy na życie. Zatrudnia ok. 2 tys. pracowników.
- Na razie, bez zmian, klienci będą obsługiwani na dotychczasowych zasadach. Po uzyskaniu zgód z KNF i UOKiK rozpocznie się proces integracji struktur banków - dodaje Floriańczyk.
Oznacza to, że placówki Nordei zmienią logo na PKO BP, a konta klientów skandynawskiego banku i ich pieniądze powędrują do polskiego. PKO będzie miał obowiązek za darmo wymienić klientom karty powiązane z kontami.
Dla posiadających w Nordea Banku kredyty hipoteczne nic się nie zmieni. Ich umowy mają pozostać nietknięte.
Tymczasem oszczędzający na lokatach w Nordei mogą stracić, gdyż na pewno PKO nie przedłuży z nimi umów na zasadach, jak w Nordei, bo ma niższe oprocentowanie. I tak np. depozyty w Nordei oprocentowane są na poziomie ponad 3 proc., a w PKO- 2,7.
Produkty i usługi Nordei - rzecz jasna - powoli będą znikać, a ich miejsce zajmą te z oferty PKO BP.
Oficjalnie PKOzachęca klientów Nordei: "Dzięki transakcji zyskają docelowo dostęp do szerokiej oferty produktów finansowych, w tym ubezpieczeniowych, nowoczesnej bankowości elektronicznej, płatności mobilnych oraz do największej sieci oddziałów w kraju.
- Zapowiadaliśmy, że chcemy być aktywni na rynku przejęć i fuzji w Polsce - powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. - Spółki z grupy Nordea doskonale uzupełniają aktualną ofertę naszego banku. Transakcja pozwoli nam wzmocnić pozycję rynkową, w szczególności w segmencie klientów zamożnych oraz bankowości korporacyjnej.
Klienci Nordei stracą komfort
Jednak klienci Nordei są przyzwyczajeni do kameralnych placówek, w których nie ma tłumów. Wkrótce na pewno stracą ten komfort, gdyż, by dostać się do okienka w PKO, trzeba stać w długiej kolejce.
Jakie zmiany czekają 2 tys. pracowników Nordei?
- Ich doświadczenie będzie dla nas cenne - odpowiada PKOPolski. - Zapewniamy wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej pracowników i ci z Nordei na tym skorzystają.
Nie mówi nic o zwolnieniach. To samo słyszeliśmy przy okazji wcześniejszych fuzji na rynku bankowym, np., gdy w 2007 roku Pekao SA przejmował BPH. Pracę w obydwu bankach straciło zaś 2,5 tys. pracowników. Jeszcze jeden znany przykład - z 2010 roku - wtedy hiszpański Santander przejmował BZ WBK. I tylko w tym jednym roku WBK zmniejszył zatrudnienie o 500 etatów.