MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna. Na podwyżce płacy minimalnej zyskają także emeryci. „Dla tej grupy może to mieć niebagatelne znaczenie"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z danych ZUS wynika, że w grudniu 2022 roku liczba pracujących emerytów wynosiła 826 tys.
Z danych ZUS wynika, że w grudniu 2022 roku liczba pracujących emerytów wynosiła 826 tys. 123RF
W marcu 2023 roku emerytury w Polsce pobierało ponad 6,1 mln osób – wynika z danych ZUS. Wśród ich 826 tys. pracuje (grudzień 2022 rok). Emeryci aktywni zawodowo stanowią 13,5 proc. wszystkich pobierających świadczenia, podczas gdy dziesięć lat temu było to 10,9 proc. Eksperci Personnel Service wskazują, że dla emerytów znaczący wzrost płacy minimalnej w 2024 roku może być impulsem do szukania pracy, nawet na część etatu. To dobra informacja, bo wskaźnik zatrudnienia emerytów jest dosyć niski, mimo że w tej grupie drzemie ogromny potencjał, zwłaszcza w kontekście zmian demograficznych.

Ponad 6 mln emerytów

Z danych ZUS z marca 2023 roku wynika, że emerytury w Polsce pobiera nieco ponad 6,1 mln osób. Przeciętna wartość takiego świadczenia w grudniu 2022 roku wynosiła 2960,76 zł miesięcznie. Jednocześnie 826 tys. osób pracuje, co oznacza, że mają ustalone prawo do emerytury i podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu. To oznacza, że pracuje mniej więcej co siódmy (13,5 proc.) emeryt. W 2011 roku była to co dziesiąta osoba (10,9 proc.).

– Dla części emerytów podjęcie pracy to sposób na spędzanie czasu, zabicie nudy, bądź regularne znajdowanie się wśród ludzi. Część nie ma jednak wyjścia, bo średnia wartość emerytury jest dosyć niska i zwłaszcza w aktualnej sytuacji gospodarczej staje się to sposobem na przeżycie. Inflacja, która nadal jest dwucyfrowa, to dla starszych osób wyzwanie i motywacja do szukania pracy – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy, założyciel Personnel Service.

Dodatkową będzie dwukrotne podniesienie minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku. Akurat dla tej grupy może to mieć niebagatelne znaczenie, co będzie też korzystne dla całego rynku pracy. Pamiętajmy, że trendy demograficzne są nieubłagane. Z prognoz GUS wynika, że liczba ludności w wieku 60 lat i więcej w naszym kraju w 2050 roku wyniesie 13,7 mln. Osoby te będą stanowiły ok. 40 proc. ogółu ludności Polski – dodaje.

Coraz więcej seniorów na rynku pracy

ZUS podaje, że w grudniu 2022 roku liczba pracujących emerytów wynosiła 826 tys. Rok wcześniej w tym samym czasie pracowało 812,9 tys. osób w wieku emerytalnym. Co ciekawe, właśnie w 2021 roku została przekroczona granica 800 tys. emerytów pozostających na rynku pracy. W grudniu 2020 roku było to 776,6 tys. osób. Dziesięć lat temu było to 10,9 proc., a od 2018 roku ta statystyka utrzymuje się na poziomie ok. 13 proc.

Patrząc na dane Eurostatu podsumowujące 2021 rok, w Europie jest wiele krajów, w których statystyki zatrudnienia osób w wieku powyżej 65 r.ż. są wyższe. Dla przykładu, w Danii 28,9 proc. mężczyzn od 65 do 69 r.ż. pracuje, w Niderlandach ten odsetek wynosi 26,1 proc., w Estonii to 31,3 proc., a w Irlandii 35,6 proc.

Z kolei w przypadku kobiet powyżej 65 r.ż. te statystyki są nieco niższe, ale nadal przewyższają w wielu krajach te notowane w Polsce. W Niemczech ten odsetek to 14,1 proc., w Niderlandach 16,8 proc, a w Estonii to rekordowe 33,5 proc.

Wzrost płacy minimalnej to dobra wiadomość dla emerytów. Dlaczego?

W maju br. minister Marlena Maląg podawała, że minimalne wynagrodzenie w Polsce otrzymuje 3 mln osób, podczas gdy jeszcze w 2015 roku było to ok. 1,5 mln pracowników. Propozycja rządu na 2024 roku zakłada, że od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie do 4242 zł brutto, a od 1 lipca do 4300 zł brutto. Zgodnie z szacunkami podwyższeniem minimalnego wynagrodzenia objętych będzie około 3,6 mln osób. Wśród nich będą też emeryci, którzy często są zatrudniani właśnie za minimalną stawkę.

– W przyszłym roku będziemy mieć do czynienia, podobnie jak w tym, z dwiema podwyżkami płacy minimalnej, co jest atutem w szczególności dla emerytów oraz rencistów. Na razie ta grupa zawodowa jest wciąż niedoceniana i często marginalizowana na rynku pracy. Nie ma też powszechnego nawyku przedłużania swojej aktywności zawodowej. Wydaje się, że wzrost płacy minimalnej będzie impulsem do tego, żeby emeryci zmienili swoje przyzwyczajenia i z większą chęcią podejmowali się pracy nawet na część etatu – podsumowuje Inglot.

Seniorzy mogą dorobić więcej

Pracujący seniorzy, którzy nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego i niektórzy renciści, od czerwca br. mogą dorobić więcej niż dotychczas do wypłacanych im przez ZUS pieniędzy. Bezpieczny niższy próg, który nie wpływa na zmniejszenie emerytury czy renty, wzrósł o ponad 273 zł brutto, a wyższy powodujący zawieszenie świadczenia o 508 zł brutto. Od 1 czerwca górną granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 4 987 zł brutto.

– Dodatkowy miesięczny przychód do tej kwoty nie spowoduje zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury bądź renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód między czerwcem a wrześniem nie powinien być wyższy niż 9 261,60 zł brutto – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, cytowana w komunikacie.

Jak wyjaśnia ZUS, jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyska z dodatkowego przychodu, będą mieściły się w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wówczas wypłata z ZUS-u może być zmniejszona o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi:

  • 794,35 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba

Limitów nie muszą pilnować te osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobieta po 60. roku życia, a mężczyzna po ukończeniu 65. lat. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń – dodaje rzeczniczka.

Firmy będą dawały podwyżki.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Płaca minimalna. Na podwyżce płacy minimalnej zyskają także emeryci. „Dla tej grupy może to mieć niebagatelne znaczenie" - Strefa Biznesu

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska