https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płacenie za parkowanie - kierowcy myślą, że to trudne

(bog)
www.pomorska.pl
Płacenie komórką za postój w Bydgoszczy wciąż nie jest tak powszechne, jak liczyli na to drogowcy.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

- Mamy sygnały od kierowców, że są zadowoleni z tej formy płatności. Martwi jednak fakt, że popularność systemu jest mniejsza niż się spodziewaliśmy - przyznaje Krzysztof Kosiedowski z biura prasowego Urzędu Miasta.

Przypomnijmy, że możliwość płacenia za postój w Strefie Płatnego Parkowania za pomocą telefonu komórkowego istnieje od sierpnia ubiegłego roku. Niestety, we wrześniu skorzystały z niej 42, w grudniu 123, a do wczoraj ledwie nieco ponad 180 osób. To dużo mniej niż spodziewali się drogowcy. - Wiele osób jest przekonanych, że taka opłata jest bardzo skomplikowana - wyjaśnia Kosiedowski. - Nic bardziej mylnego, bo do całej operacji potrzeba tylko telefonu, numeru strefy płatnego parkowania i kodu PIN, który sami ustalamy podczas procedury aktywacyjnej - dodaje.

Podobnego zdania jest Cezary Mroczkowski, dyrektor strategii marketingowej i produktów firmy mPay, z którą miasto ma podpisaną umowę na obsługę systemu. - To nowe zjawisko na rynku i zapoznanie się ze sposobem korzystania z usługi czy wykonanie czynności wstępnych stanowią pewną barierę, która ogranicza popularność systemu. Jesteśmy jednak przekonani, że za pewien czas płatności mobilne staną się codziennością - mówi.

Mimo mizernego zainteresowania miasto nie zrezygnuje z usług spółki mPay. Płacenie komórką za parkowanie jest bowiem wygodniejsze od szukania parkomatów. Całą transakcję można wykonać zaraz po zaparkowaniu samochodu, np. już w drodze na spotkanie. Do tego w każdej chwili można ją przedłużyć albo przerwać i płacić tylko za rzeczywisty czas postoju.

1)
Kierowca, który chce w Bydgoszczy płacić za postój w strefie płatnego parkowania za pomocą swojego telefonu, musi w systemie mPay założyć konto, dzwoniąc pod numer *145# w sieci Plus i Play, albo 791 145 145 w przypadku pozostałych sieci. Podczas rozmowy (koszt według aktualnych stawek operatora) zdefiniuje swój kod PIN i w ten sposób stworzy własną "elektroniczną portmonetkę". To właśnie z niej będzie pobierana gotówka, która pokryje koszty parkowania. Na stronie Mpay.pl znajdziemy numer rachunku bankowego, za pomocą którego będziemy wypełniać naszą portmonetkę (konto) prawdziwymi pieniędzmi. Na koniec kierowca musi też pamiętać o kupieniu karty parkingowej-identyfikatora. Kosztuje 5 złotych i można ją kupić w biurze strefy płatnego parkowania przy ulicy Gdańskiej 47a. Trzeba ją przykleić na przednią szybę samochodu, od wewnątrz, żeby obsługa strefy wiedziała, że płacimy komórką.

2)
Mając założoną portmonetkę, możemy płacić za parkowanie - również w innych miastach. Robimy to wybierając odpowiedni kod strefy. W przypadku Warszawy jest to na przykład 221, Krakowa 121, Łodzi 421. Kod obowiązujący w Bydgoszczy znajdziemy na ulotkach dołączanych do karty parkingowej, stronie internetowej www.zdmikp.bydgoszcz.pl i na parkomatach. Uzbrojeni w te informacje możemy już płacić. A o to cała procedura włączenia parkowania

- dla sieci Plus, Play:
- Wybierz numer *145*521#, gdzie "521" to 3-cyfrowy numer strefy parkowania w Bydgoszczy
- Potwierdź płatności wprowadzając kod PIN

- dla pozostałych sieci:
- Wybierz numer 791 145 145, a następnie wprowadź z klawiatury trzycyfrowy numer strefy parkowania i potwierdź *. W Bydgoszczy 521*
- Potwierdź płatności wprowadzając kod PIN

A tak parkowanie wyłączamy:
- Wybierz ten sam numer co przy włączeniu parkowania
Dla sieci Plus i Play: *145*521#
Dla pozostałych sieci: 791 145 145
I następnie 521*

System automatycznie poda nam kwotę aktualnie naliczonej opłaty.
Chcąc wyłączyć parkowanie wciśnij klawisz "Odpowiedz" i wyślij cyfrę 1

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

j
jacabdg
Moim zdaniem dość wygodny sposób dla korzystających z parkowania w strefie. Aby uruchomić tą funkcję trzeba się trochę wysilić, ale na dłuższą metę jest to wygodne. Dzwonisz na początku i końcu parkowania, połączenie trwa max minutę. Z chwilą rozpoczęcia postoju nieraz nie wiadomo na ile wykupić bilet ( kolejki w instytucjach, urzędach itp.) A tu na koniec wsiadasz do auta, dzwonisz i płacisz za tyle, ile trzeba. O ile pamiętasz, że trzeba parkowanie wyłączyć!!! A kilka razy zapomniałem :-( i wtedy bulisz niestety do 17-ej. To chyba największy minus + to że może paść bateria w tel. Ogólnie jestem jednak zadowolony.
l
lothalev
Tak jak napisane wyzej. Jest to zbyt skomplikowane. Powinno byc cos na zasadzie - wyslij SMS pod nr A za 0.5zl - 15min, pod nr B za 1zl - 30min, pod nr C za 2zl - 1h.

Podejscie do automatu i wrzucenie drobnych jest duzo prostsze niz jakies portmonetki, dzwonienie pod dziwne numery etc.
T
Toruń
A dlaczego Toruń i Bydgoszcz nie mają takiego samego systemu do pioruna? Zróbcie coś żeby te systemy się widziały.
W
Woyd
jak widac z artykulu, za duzo zachodu zeby mozna bylo w ten sposob placic, a poza tym niesie dodatkowe koszta, gdyz za kazdym razem trzeba sie laczyc przy pomocy telefonu, a co sie stanie jak komus padnie bateria w telefonie i nie bedzie mogl sie polaczyc drugi raz w calu zakonczenia parkowania??? bubel jednym slowem
jakby chcieli to dobrze zrobic to powinno sie wysylac smsa a w przypadku braku drobnych parkomat wydrukuje bilet
~bydgoszczanin~
Bo to jest trudne.
A raczej nikomu nie chce się przez to przechodzić.
Najpierw zakładamy jakąś pseudo portmonetkę, która działa jak pieprzony prepaid, no losie, nie po to brałem abonament, żeby znowu bawić się w jakieś durne doładowania i pamiętać czy mi starczy na parkowanie czy nie. To samo mam teraz - muszę pamiętać żeby zabrać odpowiednią liczbę drobnych.
No i jeszcze trzeba dymać po jakiś identyfikator, który jest płatny 5 zł. Żałosne.
A żeby zapłacić za parkowanie trzeba zadzwonić po wysokopłatny numer z orange, ery i innych sieci.
Nie, ja dziękuje za takie jaja. Popukajcie się bardzo mocno w czułko.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska