MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz wyjazd za granicę - zobacz, co warto wiedzieć, aby wrócić bez kłopotów

MAŁGORZATA WĄSACZ [email protected]
Z wjazdem do Libii mogą mieć problemy kobiety, które wcześniej pracowały tam jako masażystki, gdyż uznawane są za kobiety nieczyste. Z Kuby lepiej nie wywozić więcej niż 23 cygara luzem, bo można być oskarżonym o przemyt.

Na turystów za granicą czekają liczne niespodzianki. Na pierwsze problemy mogą już natknąć się na lotnisku. Do Wielkiej Brytanii nie wwiozą towarów z podrobionymi markami, zwłaszcza odzieży i obuwia oraz sprzętu do sztuki walki. Do Libii nie wjadą z makiem, wieprzowiną (nawet w puszkach) i zagraniczną prasą, przede wszystkim ilustrowaną. Wybierając się do Danii lepiej w domu zostawić scyzoryk. Trzeba zapomnieć też o nożykach, jeśli mają ostrze o długości powyżej 7 cm. Noży składanych i sprężynowych, jak również broni gazowej i paraliżującej, nie wolno wwozić też do Szwecji. Z kolei w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej aparaty komórkowe są odbierane do depozytu na przejściach granicznych.

Antyki zostają

KONSUL POMOŻE

Jeśli za granicą będziemy potrzebować pomocy, należy zwrócić się do polskiego konsulatu lub ambasady. Warto przed wyjazdem zapisać sobie na kartce ich adresy i numery telefonów. Można je znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod adresem internetowym:www.msz.gov.pl. Warto zapamiętać, że jeśli za granicą stracimy pieniądze i nie będziemy mieli za co wrócić do kraju, też możemy liczyć na konsula. Udzieli nam pożyczki pod warunkiem, że zobowiążemy się do zwrotu pieniędzy. Może także nam wypłacić potrzebną sumę, którą w międzyczasie na konto MSZ wpłacą nasi krewni lub znajomi.

Zbyt wiele nie możemy też wywieźć z innych krajów. Z Kuby wolno zapakować do walizki tylko 4 butelki alkoholu i 3 muszle. Jeśli chcemy nacieszyć podniebienie rosyjskim czarnym lub czerwonym kawiorem, też nie możemy poszaleć. Wolno nam zabrać zaledwie 250 g tego przysmaku. Z Gwatemali bezwzględnie nie wolno wywozić znalezisk z wykopalisk archeologicznych. Z Hongkongu, bez specjalnej zgody, nie przywieziemy do kraju takich artykułów jak: broń i amunicja, kość słoniowa, lekarstwa i mięso. Natomiast z Indii nie wolno wywozić: antyków (uważane są za nie przedmioty mające ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (szczególnie gadów), skorup żółwi.

Zgoda na fotkę

MSZ ostrzega przed posiadaniem i przewożeniem narkotyków. Są kraje, w których grozi za to śmierć. Jest tak m.in. w: Egipcie, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Pakistanie i Bangladeszu. Warto zapamiętać, że w Egipcie za narkotyk uważany jest nawet mak! Paweł Dobrowolski, dyrektor Departamentu Systemu Informacji w MSZ zwraca uwagę, że jadąc za granicę z lekarstwami należy mieć receptę od lekarza. - W przeciwnym razie można być niekiedy posądzonym o posiadanie narkotyków - mówi.
Poza tym w krajach islamskich nie wolno spożywać alkoholu w miejscach publicznych. Kobietom zabrania się tutaj zbytniego odsłaniania ciała. Widok bosej stopy uznawany jest obraźliwy.
Trzeba też uważać na to, co się fotografuje. Np. w Egipcie nie wolno robić zdjęć obiektom wojskowym, rezydencjom dostojników państwowych, a także mostom i portom. Generalnie w krajach islamskich bezwzględnie należy pytać o zgodę na fotografowanie. Wszelkie rozmowy dobrze poprzedzić grzecznościową konwersacją.

Sprawdź pośrednika

O PORADNIKU

W wydanym już po raz dziesiąty przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych poradniku "Polak za granicą" można przeczytać nie tylko o prawach i zwyczajach panujących w ponad 190 krajach świata. Dowiemy się również m.in.: jak przygotować się do wyjazdu, jak zachowywać w trakcie podróży oraz poznamy przepisy wizowe, wymagane szczepienia i ubezpieczenia oraz informacje, co dla polskiego turysty mogą zrobić za granicą pracownicy polskiej służby konsularnej. Poradnik dostępny jest w wersji elektronicznej na stronie MSZ. Można go również kupić w księgarniach w całym kraju.

Ministerstwo radzi też rodakom, jak nie dać się oszukać zagranicznym pracodawcom. Podstawowym warunkiem legalnego podjęcia pracy jest zezwolenie na zatrudnienie. W wielu krajach dokumentem potwierdzającym uzyskanie takiego zezwolenia jest wiza z prawem do pracy, wstawiana do paszportów obywateli RP jeszcze przed ich wyjazdem z Polski przez przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne tych państw. Dlatego też, by uniknąć problemów podczas pobytu za granicą, należy jeszcze przed wyjazdem z kraju sprawdzać wiarygodność pośredników oraz żądać potwierdzenia legalności zatrudnienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska