Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatności bezpośrednie. Dopłaty lekiem na zimowe straty!

ALEKSANDER PUDŁO [email protected] tel. 52 326 31 82
Dopłaty bezpośrednie w Kujawsko-Pomorskiem
Dopłaty bezpośrednie w Kujawsko-Pomorskiem Infografika Monika Wieczorkowska
4,5 tys. kujawsko-pomorskich rolników wciąż czeka na unijne wsparcie. Wnioski o kolejne płatności złożyło dotąd niewielu gospodarzy.

- Dopiero 15 marca otrzymałem decyzje o przyznaniu płatności bezpośrednich - mówi Janusz Walczak, rolnik ze wsi Gole (gmina Lubień Kujawski), który jest również przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych ,,Solidarność" w województwie kujawsko - pomorskim. - Wszystko dlatego, że miałem trzydniową kontrolę w swoim gospodarstwie. Dostałem karę za drobne niedociągnięcia, między innymi za niedokładny pomiar działek.

Kontrolujących jest za mało, rolników - sporo
Walczak twierdzi, że gdyby sprawdzających było więcej, to decyzję otrzymałby dużo szybciej. - Kontroli jest sporo, więc oni zwyczajnie się nie wyrabiają - dodaje. - Przez to, tacy jak ja, już liczą straty związane z późnym otrzymaniem dopłat. Więcej zapłacimy za nawozy czy paliwo niż ci, którzy pieniądze mięli pod koniec zeszłego roku.

- Do tej pory wypłaciliśmy ponad miliard złotych dla około 61 tysięcy rolników - wylicza Andrzej Gross, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Natomiast na 65,8 tysiąca wniosków, pozytywną decyzje o przyznaniu płatności bezpośredniej otrzymało 63,4 tysiąca gospodarzy.

Z powyższych informacji wynika, że około 4,5 tysiąca rolników wciąż czeka na płatność, natomiast 2,4 tysiąca - na decyzję.

Agencja ma czas do końca czerwca
Zdaniem Walczaka, dopłaty najpierw dostają mniejsi gospodarze, a dopiero na końcu ci więksi. - Przecież mniejsze kwoty wypłaca się szybciej - stwierdza. - Dzięki temu agencja podnosi sobie statystyki i w listopadzie czy w grudniu może się pochwalić, że już ponad 50 procent rolników otrzymało dopłaty.

Jednak, jak twierdzi ARiMR, to kontrole są główną przyczyną późniejszego otrzymania płatności bezpośrednich. - Wciąż trwa wyjaśnianie wyników z tych przeprowadzonych na miejscu oraz określanie nieprawidłowości w wielu skomplikowanych sprawach - uważa Gross.

Na wypłatę unijnych pieniędzy agencja ma czas do końca czerwca. Choć nie wszyscy jeszcze je otrzymali, niektórzy rolnicy nie zwlekają i już teraz składają wnioski o przyznanie dopłat za 2012 rok. Do 2 kwietnia wpłynęło ponad 6 tys. takich dokumentów. - Do tej pory gospodarze najczęściej wnioskowali o płatność obszarową jednolitą i uzupełniającą oraz o zwierzęcą - mówi Gross.

Dodajmy, że w tym roku unijnym wsparciem zostali objęci po raz pierwszy również producenci tytoniu.
Jakie błędy popełniają rolnicy podczas składania wniosku? - Najczęściej jest to brak podpisu na wniosku bądź załącznikach graficznych czy niedokładne obrysowanie działek rolnych - odpowiada Gross. - We wnioskach często brakuje również zmiany rodzaju grupy upraw, jeśli takie się pojawią, oraz daty i podpisu rolnika przy wykreśleniach.

Wniosek może poczekać, pole do przesiania - nie!
Gross zapewnia, że wszystkie problemy są na bieżąco wychwytywane przez pracowników przyjmujących wnioski. Jednak nie radzi czekać do ostatnich dni z ich złożeniem. - Jeśli składających nagle będzie więcej, to i czas ich obsługi będzie krótszy, więc nie wszystkie błędy mogą zostać wychwycone - twierdzi.
Przypomnijmy, że wnioski można składać do 15 maja. Jeśli trafią do agencji później, za każdy roboczy dzień zwłoki kwota dotacji będzie mniejsza o jeden procent.

Jednak w tym roku rolnicy nie będą mięli wyboru i niektórzy z nich później złożą dokumenty. Wszystko przez straty, jakie wywołała tegoroczna zima.

- Szkody są naprawdę ogromne - potwierdza Piotr Staniszewski, rolnik ze wsi Kruszyny (powiat Brodnica). - Wielu z nas ma do przesiania po kilkadziesiąt hektarów pszenicy czy rzepaku, które często trzeba będzie zastąpić kukurydzą.

Największą bolączką gospodarzy jest teraz zlikwidowanie dotychczasowych upraw, w większości przypadków są to właśnie zboża ozime oraz rzepak, i wprowadzenia na ich miejsce nowych.
Jednak nowa uprawa może spowodować, że zmieni się zakwalifikowanie do innej grupy płatności bezpośrednich. Należy o tym pamiętać w trakcie wypełniania wniosków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska