Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Płatności obszarowe i bezpośrednie 2023. Ten nabór wniosków o dopłaty dla rolników może być trudny

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Już od 15 marca rolnicy będą mogli składać wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe.
Już od 15 marca rolnicy będą mogli składać wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe. Lucyna Talaśka-Klich
Od 15 marca rolnicy będą mogli składać - za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - wnioski o płatności bezpośrednie i obszarowe. No i mają sporo obaw, bo zmieniło się wiele.

- To na pewno będzie trudny nabór, bo wchodzimy w nowy unijny okres, do spełnienia będą nowe wymogi, ale wspólnie musimy się z tym uporać - mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej. - Nasz zespół doradców pomoże rolników.
Nowy nabór rozpoczyna się już w środę.

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe na nowych zasadach

- Od 15 marca do 15 maja 2023 r. będzie się można ubiegać o płatności bezpośrednie i obszarowe w ramach krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - informuje Jarosław Ciemniewski, zastępca dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR. - Podstawowym warunkiem przyznania w pełnej wysokości płatności bezpośrednich oraz interwencji obszarowych w II filarze jest spełnienie przez beneficjenta wymogów warunkowości, czyli zapewnienia zgodności z podstawowymi normami (normy GAEC), dotyczącymi środowiska, zmiany klimatu, zdrowia publicznego, zdrowia zwierząt, zdrowia roślin i dobrostanu zwierząt (funkcjonujące do tej pory zasady wzajemnej zgodności).

Wicedyrektor przypomina, że system warunkowości dotyczy wszystkich gospodarstw, w tym gospodarstw małych (niezależnie od powierzchni) i z produkcją ekologiczną: - Wyłączenia dotyczą jedynie normy GAEC 7 i części normy GAEC 8 - w zakresie minimalnego udziału powierzchni GO wykorzystanych na obiekty lub obszary nieprodukcyjne.

Dopłaty za stosowanie ekoschematów nie będą przyznawane automatycznie

Zwraca uwagę, że nowym elementem systemu płatności bezpośrednich, wspierającym realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, są ekoschematy. Przyznawane są za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi określone w warunkowości: - Podczas składania wniosku w rozpoczynającej się 15 marca kampanii trzeba pamiętać: dopłaty za stosowanie ekoschematów nie będą przyznawane automatycznie, trzeba będzie o nie zawnioskować.

Podkreśla, że poszczególne ekoschematy w ramach płatności bezpośrednich można łączyć ze sobą i z płatnościami w ramach Interwencji Rolnictwo ekologiczne i rolno-środowiskowo-klimatycznych: - Rolnik nie będzie miał jednak w tym zakresie dowolności, ponieważ niektóre interwencje wykluczają się wzajemnie. Dlatego przed złożeniem wniosku, należy zapoznać się z dostępnymi opcjami lub skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy.

Doradcy i pracownicy agencji pomogą rolnikom

- Rolnicy mogą - jak zawsze - liczyć na pomoc naszych doradców - mówi Ryszard Zarudzki, wicedyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który zasiada w Komitecie Monitorującym Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. - I mam dobrą wiadomość dla rolników! Otóż ministerstwo zrekompensuje część kosztów związanych z pomocą przy wypełnianiu wniosków, więc rolnicy za wsparcie doradców z ODR-ów w tym naborze nie zapłacą ani grosza!

Jarosław Ciemniewski: - Jak co roku, rolnicy mogą liczyć na wsparcie pracowników ARiMR, którzy będą świadczyli pomoc techniczną przy składaniu wniosków w aplikacji eWniosek Plus. W każdym Biurze Powiatowym znajdowało się będzie specjalnie przygotowane stanowisko komputerowe.

I dodaje: - Mając na uwadze doświadczenie z lat poprzednich związane z ogromnym zainteresowaniem wsparciem technicznym, należy podkreślić, iż pracownicy ARiMR będą w ramach w/w pomocy pomagać tylko rolnikom, którzy nie mają dostępu do komputera, lub mają jakiekolwiek problemy techniczne z wypełnieniem wniosku. W przypadku potrzeby pozyskania wiedzy o zasadach, czy też dostępnych płatnościach, ekoschematach rolnik musi udać się do ODR-u lub do prywatnych doradców.

Wicedyrektor Ciemniewski dodaje, że w przypadku wątpliwości można się również kontaktować pod bezpłatnym numerem infolinii (800 38 00 84), która jest do dyspozycji w dni robocze w godz. 7 – 19 oraz w sobotę w godz. 10 – 16.

Jego zdaniem warto również korzystać ze szkoleń, które prowadzone są obecnie przez pracowników Ośrodków Doradztwa Rolniczego w całym kraju – odbywają się one zarówno stacjonarnie, jak i online, co znacznie ułatwia dostęp do nich wszystkim zainteresowanym.

To też może Cię zainteresować

- Właśnie kończymy pierwszy cykl 90 szkoleń oraz spotkań w terenie - dodaje wicedyrektor Zarudzki. - Informacji na temat kolejnych, proszę szukać na naszej stronie: www.kpodr.pl.

- Nasi doradcy będą chcieli najpierw poćwiczyć na aktywnym wniosku, więc czekają - dodaje Ryszard Kierzek, prezes izby.

Z kolei Ryszard Zarudzki radzi, by nie czekać ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili: - Jeśli w drugiej połowie kwietnia rolnicy zakończą siewy to będą już wiedzieli, co wpisać do wniosku. Pamiętajmy, że doradcy nie będą mogli w tym samym czasie pomagać wielu gospodarzom!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska