- Przydadzą się te pieniądze np. na ratę kredytu, zakup środków do produkcji. Wielu rolników wyda je na kupno nawozów, paliwa.
Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że w Kujawsko-Pomorskiem (do 21 bm.) wypłacono zaliczki płatności bezpośrednich dla 36270 rolników. Łącznie wypłacono 98 mln zł. Za to w kraju do 23 października ARiMR przekazała na konta bankowe 416,4 tys. rolników ok. 728 mln zł w ramach wypłat tych zaliczek.
Niektórzy poczekają
- Zostałem wytypowany do kontroli w związku z tym, że otrzymam płatność do bydła - mówi rolnik z pow. brodnickiego. - Wynik kontroli był pozytywny, ale czy w związku z tym mam szansę na otrzymanie zaliczki dopłat? Moje gospodarstwo także ucierpiało z powodu suszy, choć na pomoc finansową się nie załapałem (właśnie w związku z produkcją zwierzęcą). Nie chcę być „ukarany” podwójnie!
36 tysięcy rolników w województwie kujawsko-pomorskim otrzymało zaliczki dopłat bezpośrednich do 21 bm.
- Zgodnie z zapisami rozporządzenia, do wypłaty zaliczek w ramach płatności bezpośrednich kwalifikują się rolnicy, którzy nie zostali objęci kontrolami na miejscu i do których nie mają zastosowania zmniejszenia, wykluczenia i inne kary administracyjne oraz odliczenia - wyjaśnia Andrzej Owczarz, dyr. Kujawsko -Pomorskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. - Fakt, iż rolnik został poddany kontroli niestety już wyłącza go z możliwości uzyskania zaliczki, bez znaczenia jest fakt, czy kontrola była bezbłędna.
Lepiej sprawdzić
Niestety wielu rolników nie rozumie oznaczeń płatności zaliczkowych, dlatego agencja wyjaśnia, że w tytule przelewu bankowego zamieszczone są informacje o kodzie budżetowym zaliczki i kwocie. Np. JPO oznacza jednolitą płatność obszarową, P dodat. - płatność dodatkową, POM - do owoców miękkich, PWB - do upraw wysokobiałkowych.
- Warto sprawdzić wysokość zaliczki i potem doliczyć resztę płatności, żeby wiedzieć ile się dostało dopłat - dodaje rolnik z Gogolinka.
Kujawsko-Pomorską Strefę AGRO znajdziesz na Facebooku - dołącz do nas!