
ANDRZEJ CIEŚLA, historyk, nauczyciel, samorządowiec (1955-2020)
Doktor nauk historycznych, absolwent UMK w Toruniu, w latach 1994–1999 radny miejski Aleksandrowa Kujawskiego i radny sejmiku wojewódzkiego. W latach 1998–2006 piastował mandat radnego powiatu, był też wicestarostą powiatu aleksandrowskiego. Przez 14 lat (2006–2020) pełnił urząd burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego. Był także autorem dziesięciu książek, w tym monografii Aleksandrowa Kujawskiego oraz blisko 400 innych publikacji. Zmarł w nocy z 17 na 18 stycznia 2020 r., przegrywając walkę z rakiem trzustki. W ostatnią podróż swojego wieloletniego druha zabrali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim. Pośmiertnie został odznaczony ukraińskim Orderem Księcia Jarosława Mądrego.

Prof. JANUSZ SYMONIDES, prawnik, dyplomata, wykładowca (1938-2020)
Wybitny znawca prawa międzynarodowego, dyplomata oraz prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. nauczania w latach 1969-1973. Od 1973 roku pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, w 1980 roku został dyrektorem tej instytucji. Od roku 1989 przez 10 lat kierował Departamentem Praw Człowieka i Pokoju UNESCO w Paryżu. Był także ekspertem OBWE, brał udział w międzynarodowych pracach nad Konwencją o Prawie Morza. Na UMK powrócił w 2000 roku. Pracował w nowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych i kierował Zakładem Prawa Międzynarodowego i Wspólnotowego. Prof. Symonides był doktorem honoris causa Uniwersytetu Windsor w Kanadzie. Zmarł 23 kwietnia. Miał 82 lata. Spoczął na cmentarzu w Pyrach (Warszawa).

WENANCJUSZ KURZAWA muzyk, nauczyciel akademicki, prorektor Akademii Muzycznej (1938-2020)
Wirtuoz kontrabasu - przez wiele lat grał w orkiestrze symfonicznej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Był uznanym pedagogiem – wykształcił wielu koncertujących dziś w Polsce i zagranicą kontrabasistów. Wykładał nie tylko na uczelni bydgoskiej, ale także na Akademii Muzycznej w Düsseldorfie. - Jako znakomity muzyk był zapraszany do jury wielu przeglądów artystycznych i konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego - przypomina w pożegnaniu Artysty FP. Profesor był znaną postacią i osobowością nie tylko środowiska muzycznego, bardzo angażował się w życie lokalnej społeczności, m.in. zasiadał w bydgoskiej radzie seniorów, aktywnie działał w strukturach Uniwersytetu III Wieku czy Stowarzyszeniu im. Andrzeja Szwalbego „Dziedzictwo". Zmarł 25 kwietnia. Miał 82 lata.

Prof. STANISŁAW CHWIROT specjalista fizyki atomowej, biofizyki i mechaniki kwantowej (1950- 2020)
Były prorektor ds. nauki na UMK, w latach 2008-2016 dziekan Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, wieloletni dyrektor Instytutu Fizyki. Z UMK związany był od czasu studiów, które ukończył w 1973 roku jako najlepszy absolwent. W istotny sposób wpłynął na rozwój eksperymentalnej fizyki kwantowej w Polsce – był współtwórcą Krajowego Laboratorium FAMO, którym kierował przez 10 lat oraz Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej i systemu ram kwalifikacji. Z jego inicjatywy utworzono Fundację Aleksandra Jabłońskiego. Był członkiem Rady Naukowej Instytutu Fizyki Polskiej Akademii
Nauk i należał do Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Prof. Chwirot zmarł 21 kwietnia 2020 r. w wieku 69 lat. Został pochowany na cmentarzu Nowofarnym w Bydgoszczy.